Bugun...
Bizi izleyin:


Tuncer Kalaycı


Facebookta Paylaş

Tren Kaçıyor
Tarih: 12-11-2017 21:17:00 Güncelleme: 13-11-2017 10:18:00


Uzun zamandır yazmak istiyordum, bir türlü olmadı.

‘Adapazarı Ekspresi neden şehre giremez’ sorusuna verilen yanıtların ne anlama geldiğini sorgulayıp, “Bizimle dalga mı geçiyorsunuz?”  diye bir soru da ben yöneltmek istedim. Ne var ki, yazı bir türlü istediğim gibi yürümedi.

Bu yazı yürüyecek mi onu da bilmiyorum ama görünen o ki, yazılıp çizilmezse ve tepki gösterenler bir araya gelip, isteklerini dile getirmezse; o malum atasözü yine yaşamımıza damga vuracak. Atı alan Üsküdar’ı geçecek. Gar Mithatpaşa’ya da değil, Maltepe’ye taşınacak. Adapazarı Garı ve çevresi ise… 

Yukarıdaki cümleyi siz tamamlayın.

 

Adapazarı Ekspresi Adapazarı Garı’ına giremez diyen Büyükşehir Belediyesi ne diyor, onu hatırlayalım önce…

Başkan Zeki Toçoğlu, iki hafta önceki basın toplantısında şöyle dedi:
“Mithatpaşa’dan itibaren altı geçit yer alıyor. TCDD yönetmeliğine göre bariyer sistemi kabul edilmiyor. Geçitlerin olduğu yere ya alt geçit ya da üst geçit yapılacak. Bize söylenen şu; birinci geçide Bosna Caddesi’nden Atatürk Lisesi tarafına köprü yapılacak. Bu bölgede bu mümkün mü? Sağa sola dönüşler ne olacak? Alt geçitler için en az 200 metre genişlik gerekiyor. Bu bölgelerde böyle bir imkan var mı, yok. İkinci ve üçüncü geçit tamamen kapatılacak. Bu şekilde trafik yönetilir mi? İkiye bölünmüş bir şehir, Berlin Duvarı gibi ayrışmış bir şehir, geçitler kapalı, araçlar nereden gidecek belli değil. Biz yer altına alınmasını istedik. Tren yer altına alınsın, tren mevcut gara kadar gelsin diye teklif ettik. Buna yakın durdular ancak maliyet yaklaşık 280 milyona çıkınca bu düşünce rafa kalktı. Şehrin ulaşım konusunu bir bütün olarak ele almalıyız.”

Yani şunu demeye getiriyor: “Biz değil, TCDD üzerine düşeni yapmıyor”

Peki öyle mi?

Elbette değil.  

Bana göre, hem TCDD, hem de Büyükşehir Belediyesi üzerine düşeni yapmıyor. 

8 yılda 2 milyar liralık yatırım yaptık diye övünen Büyükşehir Belediyesi, belki de kentin ulaşım sorununu kökten çözecek olan üstgeçitler için kamulaştırma yapmaya yanaşmıyor. “1’nci geçide üstgeçit yaparsak sağa dönüş olmuyor, sola gidilmiyor” diye bahaneler üretiyor. Adapazarı Garı’nın devasa arazisine talip olan belediye, bağlantı yollarına gereken alan için kamulaştırma yapmaya nedense bir türlü yanaşmıyor. Dahası, demiryolu olmasa bile birinci geçitteki sorunun üstgeçitsiz çözülemeyeceğini göremiyor.

TCDD’ye dönersek, AKP’nin huzur bulduğu Sakarya’ya 280 milyon liralık yatırımı çok görüyor. Bu yatırım için seçenekler üretmek yerine siyasi otoritenin istediğini kabul edip, hem koltuğunu sağlama alıyor, hem de çok değerli o arazilerin rantını elde etmeye çalışıyor.
Bu benim iddiam değil.
Hatırlayalım, daha bir iki ay önce Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Hasan Bektaş, Adapazarı Garı önünde yapılan eylemde şöyle demişti: TCDD ise bir mirasyedi tutumu ile Gar ve İstasyon sahaları üzerinden imar rantı elde etme hayalinden vazgeçip asli görevi olan tren işletmeciliğine yönelmelidir.”

Sonuç olarak, Adapazarı Ekspresi’nin Adapazarı Garı’na gelmesinin önünde bir engel yoktur. Görevini yapmaktan kaçınan iki kurum vardır. Biri TCDD, diğeri Büyükşehir Belediyesi. Birinin görevi vatandaşın ulaşım hakkını sağlamak, diğerinin görevi de şehir içi trafiği düzenleyip, sorun varsa çözüm üretmek…

Şanssızlığımız, vatandaşa hizmet noktasında olan bu iki kurumun, halkın yararına olmayan bir nedenle çözümsüzlük üzerinde uzlaşmış olması.

Trenin Adapazarı Garı’na gelmesini isteyenler artık, ‘bu şanssızlığı nasıl yeneriz’ onu düşünmeye başlamalı.
Yoksa treni kaçırıyoruz.

 

 


Bu yazı 1770 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI