Bugun...
Bizi izleyin:


Erol Girişken


Facebookta Paylaş

Sakaryaspor'un kuruluş öyküsü...
Tarih: 22-10-2017 12:56:00 Güncelleme: 22-10-2017 12:56:00


Yeşil Siyah renklerin doğuşunda birçok olaya tanık olmuş birisi olarak, bilmeyenlere Sakaryaspor'un nasıl kurulduğunu resimlerle anlatmak istedim. Hemen belirtmeliyim ki, yakın bir zamanda Sakarya’da yayımlanan bir dergide, benim anlatımımla Sakaryaspor’un kuruluş dönemine ilişkin bir yazı çıktı. Okuduğunuz bu satırlar oradan alıntı değildir.

 

Yıl 1965, aylardan Mayıs. 17 yaşındayım...

Fikret Aldinç (Fiko), Uzun yıllar Ankara Demirspor ve Hacettepe’de kalecilik yaptıktan sonra Adapazarı Şekerspor’a gelmişti. Babalarımız Uzunçarşı’da işyeri komşusu olduğundan ağabey kardeş olarak sık sık konuşurduk.  

Bir gün, Fikret abi dükkanın önünde dururken işyeri telefonu çaldı. Arayan zamanın Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak’tı. Ankara’da futbol oynadığı dönemden tanışıyorlardı. Fikret abiyi  acilen Ankara’ya çağırıyordu. Niçin çağrıldığı konusunda bir fikri yoktu, telefonda herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Oldukça meraklandı ve o gece Ankara’ya gitti. 

İki gün sonra Adapazarı’na döndüğünde hemen yanına koştum. “Fikret Abi hayırdır, Ankara’da neler oldu?” dedim. Orhan Şeref Apak’ın “Sakarya 2’inci Ligde bir takım oluşturup, bu işi kaldırabilir mi?” diye sorduğunu anlattı ve cevap olarak, “Ben her şeye kefilim, bildiğiniz gibi şu anda Şekerspor’un da kalecisiyim, Sakarya vilayetinde çok iyi futbolcular var” dediğini söyledi.

Çalışmalara hemen başlayan Fikret Aldinç, ilk olarak Güneşspor’un Başkanı Ethem Boran’ın Uzunçarşı’da ikinci kattaki terzi dükkanına gitti ve gelen teklifi ayrıntılarıyla anlattı. Bu fikri benimseyen Ethem Boran, bu konuda sorumluluk üstlenerek çalışmaları yürütmeye talip oldu.

 

 

İLK GÖRÜŞMELER

İdmanyurdu (Yeşil - Kırmızı), Gençlerbirliği (Kırmızı - Lacivert), Güneşspor (Siyah Beyaz), Ada Gençlik (Bordo Beyaz) takımlarıyla yapılan görüşmelerde olumlu sonuç alındı. Ancak Fikret Aldinç, bu dört takımın yanı sıra Yıldırımspor’un da oluşuma katılmasını çok istedi.  Fakat bu bir türlü gerçekleşmedi.

 

RENKLERİN BELİRLENMESİ

Görüşmeler tamamlanma aşamasındayken eski Şemsiyeli Bahçe’nin ön sıralarındaki bir masada öğle yemeği sonrası Ethem Boran, Ali Necdet Güven, Azmi Tavşan ve İhsan Ayhan bir yandan kahvelerini yudumlayıp, bir yandan da Sakaryaspor’un kuruluş çalışmalarını değerlendiriyorlardı. Onları görünce yan masadan kalkıp bir sandalye olup “Merhaba abiler” deyip, yanlarına oturdum. 

Bundan 10 - 15 dakika sonra masaya yakın bir yerden Bulvar’dan Uzunçarşı yönüne doğru Ethem Boran’ın işyeri komşusu Avukat Zerrin Batmaz geçiyordu. Çok tanınan bir hanımefendiydi. O anda üzerinde siyah etek, yeşil ipek bluz ve siyah ipek fular vardı. Çok güzel görünüyordu. 

Ethem Boran birden “Hah, renkleri bulduk” dedi. Masada bulunanlar da, Zerrin Batmaz hanımefendiye bakarak “Evet, doğru” diye kabul ettiler. Böylece Sakaryaspor’un renkleri belirlenmiş oldu.

 

KURUCULAR KURULU

Kuruluş çalışmaları tamamlanıp, ilk olarak Kurucular Kurulu belirlendi. Kurulda şu isimler yer aldı:

Ethem Boran (Güneşspor), Ali Necdet Güven (İdmanyurdu), Hamdi Uzel (Ada Gençlik), Şükrü Orhan (Ada Gençlik), Hüsnü Tokal (Gençlerbirliği), Hakkı Ünsalan (İdmanyurdu), İhsan Ayhan (Güneşspor), Nusret Özgen (Güneşspor), Zeki Duyak (Ada Gençlik), Sabri Pektezol (Ada Gençlik), Selahattin Tan (Gençlerbirliği), Doğan Uluç (Gençlerbirliği), Faruk Benli (İdmanyurdu), Hilmi Ungan (Güneşspor), Ali Balcıoğlu (İdmanyurdu), Cevat Bayar (Gençlerbirliği), Fikri Kaya (İdmanyurdu) Yılmaz Çınlar (İdmanyurdu), Atilla Tapşın (İdmanyurdu), Muzaffer Kasapoğlu (Güneşspor)

 

20 kişiden oluşan Kurucular kurulu içinden Yönetim Kurulu oluşturuldu. Ethem Boran başkanlığındaki Yönetim Kurulu’nda Ali Necdet Güven, Hamdi Uzel, Faruk Benli, Şükrü Orhan, İhsan Ayhan, Hüsnü Tokal, Cevat Bayer, Doğan Uluç ve Atilla Tapşın görev aldılar.

İlk yönetim kurulunda dikkat çekici olan, günümüzdeki gibi büyük sanayiciler değil esnaf ve eşraftan isimler yer alıyordu. Yönetim Kurulu’nun en genç üyesi Atilla Tapşın ise aynı zamanda İdmanyurdu’nun faal basketbolcuydu.

 

 

TAKIM OLUŞTURULUYOR

Yönetim Kurulu ilk olarak takımı oluşturmaya ve dolayısıyla transfere yöneldi. Kuruluş fitilini ateşleyen Fikret Aldinç (Fiko) Şekerspor’dan hemen affını isteyip Sakaryaspor’a geldi ve tam yetkiyle teknik direktör, kaleci ve kaptanlık görevini üstlendi. 

Gençlerbirliği’nin önemli futbolcularından İsmet Kahyaoğlu (Pıçır) Sakaryaspor’a imza atan ilk futbolcu oldu. Fikret Aldinç’in tasvip ettiği yerel futbolcuların haricinde İzmit Kağıtspor’dan Sapancalı Musa Çetiner ile Beşir Belat, Kasımpaşa’dan Çarli Erdoğan, Bursa Merinos’tan santrfor Fuat ve bir İstanbul kulübünden sağaçık Faruk transfer edildi. 
Oluşan kadronun içinde en yüksek transfer ücreti alan 4 bin lira ile Musa Çetiner olmuştu. Takımın toplam maliyeti ise 44 bin liraydı.

Anlaşılacağı gibi Sakaryaspor’un ilk kadrosunda Çarli Erdoğan, Fuat ve Faruk’un dışındaki tüm futbolcular Sakaryalıydı. Sakaryaspor’un ilk kadrosunda şu futbolcular vardı:

Kaleciler: Fikret Aldinç, Sadettin Tuzlakoğlu, Faruk Elbirlik, 

Savunma: Mikael Temizel (Kaşçı), Beşir Belat, Metin Fıçıcıgil, İhsan Özbek (Sarı İhsan), Çarli Erdoğan,  İhsan Ertem (Deve), Hüsnü Taşdemir (Abaza)

Orta Saha: İsmet Kahyaoğlu (Pıçır), Musa Çetiner, Zeki Aydıntepe (Vurucu)

Forvet: Faruk, Fuat, Rıfkı Manavoğlu (PÇ), Kara Doğan, Altan, Bultan.

 

ÜYELİK AİDATI 2,5 LİRA

Sakaryaspor’un kuruluşunda üyelik aidatları aylık 2,5 lira (ikibuçuk) idi. Beni de saatçı Doğan Uluç abi Kömürpazarı’ndaki dükkanında üye yapmıştı. Kulübün aidat paralarını her ay kapı kapı dolaşıp toplayan mutemet, herkesin Cemal Aga dediği bir kişiydi.

 

 

ADAPAZARI’NDA İLK MAÇ, İLK GOL, İLK GALİBİYET

İlk iki maçımızı deplasmanda oynadıktan sonra sahamızdaki ilk rakip Mersin İdmanyurdu idi. Çok kalabalık bir seyirci önünde ağırladığımız Mersin İdmanyurdu’nun o günkü kadrosu oldukça güçlüydü ve Galatasaray’ın sembol futbolcuların Kadri Aytaç da antrenör futbolcu olarak takımın başındaydı.

Bu maçta, Fikret Abi takımı kurarken bir kurnazlık yapıp, yılların savunma oyuncusu Metin Fıçıcıgil’i sahaya santrfor çıkarttı. Sonradan bize anlattığına göre ‘Mersin’in deneyimli stoperi Refik’i zorlasın’ diye düşünmüş. Nitekim haklı çıktı. Bir Sakaryaspor akınında Metin ile Refik hava topuna çıktılar, seken top Zeki’nin (Aydıntepe) önüne geldi. Zeki topla sol iç koridorundan ceza sahasına girdiği anda düşürüldü. Fikret Abi, kazanılan penaltı atışını kullanması için Zeki’yi işaret etti.  Fakat Zeki, herhalde ‘Atamazsam Fiko beni duman eder’ korkusuyla atışı kullanmaya yanaşmadı. Fikret Abi kaleden koşa koşa geldi, topu beyaz noktaya dikti, çok sert vurdu ve top kaleciden döndü. Fikret Abi bir daha tamamladı ve sahamızdaki ilk golü böylece kaydetmiş oldu.

 

 

Sakaryaspor’un ilk yılında maçların çoğuluğunda sahaya çıkan, ezberlenmiş kadrosu şöyleydi:

Fikret - Mikael, Beşir - İsmet, İhsan, Erdoğan - Faruk, Musa, Fuat, Zeki, Rıfkı idi. 

 

1. LİGİN KAPISINDAN DÖNDÜK

Sakaryaspor sonraki maçlarında da çok başarılı neticeler aldı. Ve o zamanki ismiyle dörtlere (play-off) kaldı. Bu grupta birinci olacak takım 1’inci Lige çıkacaktı. Sakaryaspor ilk maçında Sarıyer’i 1-0 yendi ve ikinci maçta Bursaspor ile karşılaştı. Son dakikalarda yediği gol ile elenen Sakaryaspor, kurulduğu yıl 1’inci Ligin kapısından döndü.

İlk  sene Eskişehirspor lige çıktı. Es Es’ler Eskişehir ve Adapazarı’nda oynanan maçlarda bizi yenemediler. Ve o sene yenemedikleri tek takım biz olmuştuk. Yıl sonunda Sakaryaspor’u kardeş kulüp ilan etmişlerdi.

 

PANKART

Sakaryaspor’un maçlarını, şu andaki maratonun bulunduğu  o yıllarda ahşap olan tribünün tam ortasından izliyorduk. Dört grup maçları başlamadan 10 metre uzunluğunda bir pankart yazdırmıştım: Pankartı yazan ise şantör - ressam İsmail Özdemir abimizdi.  “SAKARYASPOR DÖRTLERE, GÖMME BİZİ DERTLERE, GÖMERSENİZ DERTLERE ……” yazılı bu pankartı, sonraki yıllarda Fikret Abi ‘Devamını niye yazmadın’ diyerek, espriyle hep başıma kaktı.

 

NE YÖNETİCİLER VARDI

O zamanki yönetimde o kadar samimi, cansiperhane çalışan büyüklerimiz vardı ki, mesela Hamdi Uzel, İhsan Ayhan, Zeki Duyak oynanan maçlarda hiçbir zaman ilk yarıları izleyemediler. Nedeni ise kapılarda bilet kesiyorlardı. İlk 45 dakika bitene kadar kapıları terketmediler, bedava seyirci girmesin diye… 

Bir keresinde çocukluk arkadaşım Suat Uzel ile birlikte maça girmek üzereyiz. Suat Uzel Sakaryaspor’un lisanslı basketbolcusu… Serbest giriş kartı var.  Stada geldik, kapıda Uzunçarşı’dan büyüğümüz Hamdi Uzel duruyor. Yani Suat’ın babası… Ben girmek üzereyken, oğluna ‘Hani biletin?’ diye sordu. Sakaryaspor’un sporcusu olduğunu söyleyen Suat’a babası gişeyi gösterdi, “Ben anlamam, biletini al öyle gir” dedi. Ve Suat serbest giriş kartı olmasına karşın bilet alarak maçı izledi. 

Sözünü ettiğim anlayış uzun yıllar sürdü. Sakaryaspor yöneticilerinin bu fedakarlıkları sayesinde çok uzun yıllar borç nedir bilmedi ve kongrelerde mali bilançolar hiç eksiyi göstermedi. Sakaryaspor’un ilk kaptanı, ilk antrenörü ve kalecisi Fikret Aldinç, görev yaptığı sürece kulüpten aldığı maaşı, kuruşuna bile dokunmadan futbolcuların haberi olmadan esnafa olan açık hesaplarını kapatırdı. 

İşte böyle sevgili okurlar. Sakaryaspor o günlerde  böyle yöneticilere sahipti. 

 

AMİGOLAR

Sakaryaspor’un ilk yıllarındaki amigosu adliyede mübaşirlik yapan Sadettin Abi idi. Eskişehirspor’un amigosu da, tüm zamanların Türkiye’deki en iyi amigosu olarak anılan meşhur Amigo Orhan’dı. 

Sonraki yıllarda Yeşil Siyahlılar’ın amigosu Zirai Donatım Fabrikası’nda ustabaşı olan Ahmet Şahin’di. Şahin’den sonra uzun yıllar Amigo Çarli görev yaptı.

Sakaryaspor’un kuruluşu işte böyle gerçekleşti sevgili okurlar. İlk yılında ve sonrasında gösterdiği başarılarla efsane olan Sakaryaspor’un bugün 50 yaşında olmasından büyük gurur duyuyoruz. Ancak, şu andaki bulunduğu durum da bizleri hayli üzüyor.

Dileriz yeni kurulan takım bu yıl bizi güldürür, aynı şekilde yönetim de Sakaryaspor’un 50’nci yılını gerektiği şekilde kutlar.

Bu arada, Sakaryaspor’un kuruluşunda kullandığı yeşil rengin geri gelmesini de bekliyoruz. (E.G)

 

 

 

 

 Bu yazı 424 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI