Bugun...
Bizi izleyin:


Aydoğan Melih Horasan


Facebookta Paylaş

OSMANLICA TÜRKÜ BİLEN VAR MI?
Tarih: 11-01-2018 11:03:00 Güncelleme: 11-01-2018 17:18:00


23.00 da öğretmenim bir paylaşımda bulundu

Osmanlıca türkü bilen var mı?


 

Harf devrimi meselesi, aradan geçen uzun süreye rağmen siyasi demagogların alt yapısını besleyen canlı kanlı argüman olmaya devam ediyor. En az türdeşleri kadar rağbet gördüğü kesin. Günümüzde gerek sosyal medyada olsun gerek siyasilerin ağızlarında olsun hala karşımıza canlı kanlı tap taze çıkıyor. Gerçi, meseleyi sakız eden ağızların, cumhuriyetin kendisine karşı olduklarını hatırlatacak olursak, harf devrimini karşı eleştirel tutumda inceliyor olmak, onların üslubundan çok farklı olmayacak.

 

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Osmanlıca bir dil değildir.

 

 Bir dili kullanan toplumların, dilsel göstergelerin/sözcüklerin anlamları konusunda bir uzlaşımları vardır, ayrıca o dilin yapısal düzenlenişine de uygun sözcükler üreterek iletişim, bildirişim gerçekleştirirler. Toplumlarda iletişim/bildirişim sağlamada en yetkin araç olan insan dili için şaşmaz bir kaç temel ölçüt vardır. Sözdizim, sözcük, biçim-ses, anlamı vs. Örneğin Osmanlıca nın dil olduğunu iddia edenler içerisinde Arapça, Farsça, Türkçe, Fransızca olmayan Osmanlıca ya özgü bir kelime yada söz dizimi gösterebilirler mi? Yada söz dizimlerini ve/veya sözcükleri zaman kipleri üzerinden türetebilirler mi?

 

Üstelik dilbilimciler dünya üzerinde ki dilleri tarihsel süreçleri üzerinden alt dallarına ayırırken onlarca sınıflandırma yaparlar. Osmanlıca için böyle bir şey mümkün müdür? Tabi ki değildir? Çünkü dünya üzerinde böyle bir dil yoktur.

 

Şimdi gelelim, Saray edebiyatına:

 

Lise döneminde edebiyat derslerine giren herkese en alt seviyeden öğretilir bu tür. Hani şu esmer dilberlerin olduğu, şarap partilerinde kafayı bulan bülbülün gülü taciz ettiği, dilberlerden başka derdi olmayan saray sanatçılarının kafayı bulduktan sonra uzandığı divanın edebiyatı. Boş kalan vakitlerinde de ‘’ Sanat sanat için mi? Sanat toplum için mi? ‘’ geyiğiyle cümle aleme; ‘’ bakmayın gülden bülbülden bahsettiğimize aslında biz sanatı dert eden sanatçılarız ‘’ imajı vermeye çalışan arkadaşlar bunlar. Çok mu zor durumda kaldılar ve/veya mevcut bulundukları mertebeden sıkıldılar ve sınıf mı atlamak istiyorlar? Çok basit hemen padişahımıza methiyeler düzüyoruz. Hop! Gelsin kese kese altınlar gelsin rütbeler. Gerçi makam kazanmak için yazan methiye sahiplerinin illa sanatçı olmasına gerek yok. Avrupa da kendi ülkenden sürgüne mi gönderildin yada rütbelerin elinden alındı ve hayatı tehlike içerisinde misin? Hemen padişaha bir methiye yazıp Müslüman olmak istediğini dile getiriyorsun. Şeyhülislam seni okuyup üflüyor: hooop bir bakmışsın paşa olup batı cephesinde ordu yönetiyorsun.

 

Bir ülkeyi ve o ülkede ki insanları tanımak istiyorsanız sanat eserlerine bakınız efendim. Onları tanımanın en iyi yolu, toplumcu gerçekçi edebiyat yapan yazarlarının, heykel sanatında alınan yol üzerinden varılan noktanın, müzik yapıcılarının evrensel dili ne kadar yakalayabildiklerinin, ressamlarının eserlerinin gördüğü değerin vs.

 

Liseye geri dönelim. Saray edebiyatı üzerine yukarıda verdiğin konu başlıklarının hiç biri komiklik olsun diye verilmedi. Bildiğiniz üzere bu konuların gönül rahatlığıyla işlendiği edebi dönem, divan edebiyatı hususunda üreten sanatçıların parçalanmak üzere olan bir ülkede yaşadıkları zaman dilimidir. Anlayacağınız köy yanıyor bunlar saç tarama peşinde. Yaşadıkları topraklar üzerinde kendileri dışında başka insanların da yaşadığından o kadar habersiz olacaklar ki; Namık Kemal ile Şinasi’nin konuşması geliyor her defasında aklıma;

 

Yeni rejimi insanlara anlatmak için Anadolu’ya gidiyorlar. Tabi ellerinde bildiriler. Kim yazmış? Şinasi bey hazretleri. Okuyan anlamıyor tabi. Baktılar olacak gibi değil Namık Kemal’in kafasının tası atıyor. Dönüyor Şinasiye:

‘’ Yahu yazacaksan adam gibi yaz. Zaten millet doğru düzgün okuma yazma bilmiyor bir senin yazdıkların masal gibi geliyor insanlara. Anlamıyorlar arkadaş yazdıklarından bir şey. Bırak şu saray dilini. ‘’


 

İşin kısası; halkı kurtarmak isteyenler onlarla nasıl konuşulması gerektiğini bile bilmiyorlar.

 

Sırf bu sebepten şaraba ve kadına ihtiyaçları vardı belki de. Kim bilir?

 

En başta sorduğum sorunun cevabına gelince? Osmanlıca türkü olmaz. Osmanlıca dil değildir? Ki olsa bile konuşulduğu çevre: saray çevresinden türkü çıkmaz. Oradan çıksa çıksa dilber dudaklı esmer kızlara, uzanıp şiir ve gazeller karaladıkları divanın edebiyatı çıkar.


 

Sarayların dili de olmaz türküsü de.

 

00:00 ölümlerden sonra hava soğuyor


 

Bu hafta Aydın Boysan ve Münir Özkul ebediyete iştigal etti. Saygı ve minnetle anıyorum.


 

Alel Acele Terk Edilmiş Şiirin Sitemi

 

..bizden ne götürdüğünüzün farkında değilsiniz
bilseniz böyle güpegündüz 
hem daha kar bile yağmamışken sokağımıza
bozacı çırağı tamda kapımın önünde temizlememişken boğazını
dünya gözüyle görememişken tokluğumuzu

böyle karartarak tüm ışıkları çocukluğumuza 
gitmezdiniz güpegündüz

 

bilmiyorsunuz üstadım
yemin ederim hiç bir şey bilmiyorsunuz
Siz nesli tükenmiş insanlığın çocukluğunu çalıyorsunuz


 


 Bu yazı 350 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI