Bugun...
Bizi izleyin:


Aydoğan Melih Horasan


Facebookta Paylaş

23:37
Tarih: 24-01-2018 11:33:00 Güncelleme: 24-01-2018 11:33:00


# Televizyon da burjuva dizileri cirit atıyor. Kumanda paramparça. Lanet olsun içimde ki emek sevgisine.

..tanrının aklına öldürmek ilk defa ne zaman geldi acaba? Çamur ile tükürük arasında ya da elma hadisesinde olabilir mi? Baktı güvenilecek bir tarafı yok insanlığın..

Çocuğun biri kesti önümü geçen gün. Ben soracaktım o sordu.

-        Amca. Sen küçükken ne olmak isterdin?

Ben hala bir şey olamadım. Küçükken ne olmak istediğime bir türlü karar veremediğimden her halde. Babamın psikolojisine göre değişirdi benim isteklerim. Futbol oynardım, baktım izleyenler arasında yok, hemen bıraktım. Bunun gibi bir çok şey. Çevremde ki insanlar benim gibi değildi.  Bir çok arkadaşım bir şeyler oldu. Elle tutulur, bir baltaya sap olacak cinsten meslekler edindiler. İyi paralar kazandırlar. İyi hayatları ve gelecekleri oldu. Güzel arabalarla güzel mekanlara yine kendileri gibi güzel insanlarla gittiler. Ama bunların hiç biri ölümü övmelerine engel olmadı.

Gerçekçi olalım. Asıl övdükleri şey ölümden ziyade öldürme arzusuydu. Hiç tanımadıkları insanlar ya da tanrılar tarafından mantıklı ve seksi kıyafetler giydirilmiş ölüm. Gelmeden önce tüm alemin ona hazırlık yaptığı, sessiz sedasız, sinek ısırığı gibi bir husus.

Kabul etmiyorum. Hiçbir sebepten ölümü sevdiremeyeceksiniz bana. Hangi topraklar, kutsallık, gerekçe, ideoloji yada kazanım içerisinde olacaksanız olun;  ölümü sevdiremeyeceksiniz bana. Ne çok benziyoruz tanrılarınıza. Yaratıp yaratıp yok ediyorsunuz. Yarattığınızla övünüyorsunuz. Öldürdüğünüzün pişmanlığı nasıl sarıyorsa artık içinizi, kutsallıklar dikiyorsunuz ardına saklamak için. O da biliyor ki tüm güzellikleri pişmanlığından sonrasına atmış. Vaat edilenlerin hepsi ölümden sonra.

Burada, hemen şimdi. Ne kadar güzellik varsa yaşanacak insanlık adına bu gün yaşanacak. Gelmeyecek bir yarının peşinde umut satıcılarına prim verilmeyecek. Yaşadığım bu andan başkası yok. İnsanlık yok oluyor. Biz izliyoruz. Ben büyüyemedim çocuk. İyi ki de büyüyemedim. İnsan büyüyünce ölüyor.

Ben sordum sen büyüyünce ne olacaksın peki?

-        Tanrı olacağım amca. Sen hiç tanrı gördün mü?

 

Gördüm çocuk gördüm.  Ben yedi milyar tanrı gördüm.

 

Ece AYHAN derki;

"Mülkiyet hırsızlıktır. Bu cumhuriyet emlak cumhuriyetidir. Ne düşüncemin ne de şiirimin iktidar olmasını istemem. Ben insanın peşindeyim. Biletim bitiyor, karşıya geçemiyorum. Emekli maaşım yok, sigortam yok. Konserlere, davetlere gidemiyorum. Sinema günleri için bir arkadaşım para gönderdi, bazen, kırk yılda bir böyle şeyler oluyor. Elde etmek için bir şey yapmam. Kuyruğunu dik tutmak diye bir deyim var ya. Cemal Süreya milyarder olabilirdi. Milletvekili olabilirdi. Neden olmadı? Düşünmek lazım. İlla ki bizim gibi yaşamak gerekmiyor ama mekanizmayı da anlamak lazım. Anadolu Ortaçağı. İşte tam da burada duruyoruz. Bu toplumun insan toplumu olduğu konusunda kuşkularım var, güvenmiyorum, tam anlamıyla kötülük toplumu. Kötülük için toplanıyor ama iyilik için toplanmıyor. Asi adam, hırçın adam, tepen adam, genel geçerliliğini iliştirmek isterler bana bunu biliyorum.. Zokayı yutmayacaksın, kül yutmayacaksın. Örülen bu çemberi kırmak için her şeyi yapacağız.
Bu toplumdan, bu tarihten olmaktansa doğal bir adam olmayı seçiyorum ben. 1940 Ekim'inde Çanakkale'den İstanbul'a gelmişiz. Karartma geceleri. İstanbul, Sirkeci benim şiirlerimin başkenti olacaktır doğallıkla. Soluk alıp verdiğini gerçekten duyduğum tek kent İstanbul. Eski ve yeni İstanbul'un kimseyi dinlemezliğini seviyorum, başkaldırışını seviyorum, direnmesini seviyorum.
Gözüm arkada kalmaz. Söyleyeceklerimi söyledim."

 

Ece Ayhan
Kaynak - Simya Fanzin

İyi dedin üstadım. Bu yazı 372 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI