Bugun...
Bizi izleyin:Yargıtaydan Tıbbi Mümesilleri Sevindirecek Karar

Tarih: 12-01-2018 22:34:58 Güncelleme: 13-01-2018 12:00:58 + -


Yargıtay tıbbi mümessillerin fazla mesai ücretleri ile ilgili emsal bir karara imza attı. Yargıtay, Sakarya’da yaşayan bir tıbbi mümessil, iş akdinin feshedilmesi sonrası ödenmeyen fazla mesai ücretleriyle ilgili açtığı davayı kazandı. Yerel mahkemenin işveren lehine verdiği kararı bozan Yargıtay, fazla mesainin ödenmesi kararını verdi. Konu ile ilgili detayları öğrenmek üzere Avukat Ömer Taşçı ile görüştük.


Yargıtaydan Tıbbi Mümesilleri Sevindirecek Karar

Tıbbı mümessillik; şık görünümlü çalışanlar, bindikleri yeni model arabalar, 5 yıldızlı otellerde konaklamalı toplantılara bakılınca çoğu kişi için imrenilecek bir iş. Oysa her yıl artan hedefler, pazarda sert bir rekabet, sürekli şık görünme zorunluluğu ve çoğu zaman evde devam edilen mesai, raporlar, planlamalar ile iş hayatının en stresli sektörlerinden biri. Üstelik eğer gerekli terfi gerçekleşmemişse, performans ya da pazardaki küçülme gibi gerekçelerle bir sporcu gibi 40 yaşını bile göremeden iş akdinin feshedilmesi bu işin bir gerçeği. Sonrasında aynı ya da farklı sektörlerde yeni baştan iş arayışı, bozulan düzenler… 

İşten ayrılan ya da çıkarılan birçok kişinin eve taşan mesailerle ilgili mahkemelere yaptığı başvurularda sonuç, davaların reddi olmuş. Kısa bir süre önce sosyal medyada, Yargıtay’ın Sakarya’dan bir tıbbi mümessilin açtığı davada çalışan lehine karar aldığını okuyunca, zaman kaybetmeden davalı vekili Avukat Ömer Taşçı’nın kapısını çaldık.

 

 

Avukat Ömer Taşçı, müvekkili Ali Kağan Yağcıoğlu’nun iş akdinin feshi sonrası kendisinin fazla mesai ücretini alamadığını söylemesi üzerine konuyu mahkemeye taşımaya karar verdiklerini ve dava hazırlık sürecinde inceledikleri tüm örneklerin işveren lehine sonuçlandığını gördüklerini anlattı. Nitekim açtıkları davada da, yerel mahkemenin kararı öncekiler gibi olmuş. Yerel mahkeme, “İlaç mümessili olan davacının günlük çalışma saatlerinin tam olarak belli olmadığı, esasen tanıkların da bu yönde tahmini beyanda bulundukları, davacının çalışma saatlerini programını belirleyip, kendisi ayarladığı, çalışma saatlerinin belirlenebilmesinin mümkün olmadığı, ayrıca davacının işyeri özlük dosyasındaki bilgilerden çalışması karşılığında prim aldığının da anlaşıldığı, dolayısıyla davacıya çalışması karşılığında prim ödemeleri de yapıldığından ve tanık beyanlarına göre davacının inandırıcı ve somut deliller ile fazla çalışma yaptığı ve hafta tatillerinde çalıştığı hususu ispat edilemediğinden davanın reddine karar vermiş.

 

 

Avukat Taşçı bunun üzerine temyize gitmeye karar verdiklerini ve temyiz sürecinin sonunda, Yargıtay’ın tetkik hakim raporu, tanık beyanları ve deliller ışığında emsal olabilecek bir karara imza atarak, davayı lehlerine sonuçlandırdığını ifade etti. 

 

GEREKÇE

Yargıtay’ın yorum ya da açıklama gerektirmeyecek kadar net olan gerekçesi şöyle:

“Satış ve tanıtım temsilcilerinin fazla çalışma yapıp yapmadıkları hususu, günlük faaliyet planları ile iş çizelgeleri de dikkate alınarak belirlenmelidir. Temsilci, işverenin talimatına uymadan kendi programı doğrultusunda hareket ediyor, ziyaretleri kendisi belirliyor ise kendi mesaisini kendisi belirliyor demektir. Ancak işveren tarafından belli bir program dahilinde ziyaret etmesi ve o gün bitirmesi ile bunun raporlanması isteniyor ve bu ziyaret ve program günlük ve haftalık çalışma saatini aşıyor ise temsilcinin mesaisinin belirlemediği kabul edilmeli ve fazla mesai ücret alacağı hesaplanmalıdır.

  Temsilciler genelde belli hedeflerin gerçekleşmesine bağlı olarak prim karşılığı çalışmaktadırlar. Prim çalışanı özendirici ve ödüllendirici bir ücret ödemesi olup işverence işçiye garanti edilmiş bir temel ücretin üzerine belirli bir usüle bağlı olarak ödenen ek bir ücrettir. Fazla mesai ise kural olarak 4857 sayılı İş Kanunu’na göre, kanunda yazılı şartlar çerçevesinde, haftalık 45 saati aşan çalışmalardır. İşçi fazla mesai yapsın, yapmasın prim ödemesi var ise bu ek ücrete hak kazanır. Bu nedenle de ödenen prim alacağının fazla mesai ücretinden mahsubuna gidilemez.” 

 

 

TIBBİ MÜMESSİLLERE TAVSİYE

Yargıtay’ın bu kararının, sektörde bundan sonra açılacak davalarda bir örnek olacağını yineleyen Avukat Ömer Taşçı, müvekkilinin çalışma hayatı boyunca kendisinden mesai dışı ve hafta sonu hazırlaması istenen raporlar ile iş talimatlarına dair mailleri ve iş çizelgelerini muhafaza etmesinin, dava sürecinde kendilerine çok faydalı olduğunu belirterek, çalışanların bu tür doneleri fazla mesai alamama ihtimaline karşı muhafaza etmelerini önerdi.

 Editör: acmEtiketler :

DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI