Bugun...
Bizi izleyin:Vitray yapmak için ihtiyacınız olan sabır ve sevgi

Tarih: 04-02-2018 15:18:51 Güncelleme: 04-02-2018 16:50:51 + -


Bu hafta Seramik ve Cam Sanatçısı Bülent Özen ile atölyesinde rengarenk camlar arasında keyifli bir pazar söyleşisi yaptık.


Vitray yapmak için ihtiyacınız olan sabır ve sevgi

Bu hafta pazar söyleşimizi Seramik ve Cam Tasarımcısı Bülent Özen ile atölyesinde rengarenk camlar arasında gerçekleştirdik. Bülent hocamız bize hem vitrayın tarihini ve vitray üretimini anlattı. Hem de kaybolan el sanatları ve sanatçıların durumu hakkında söyleştik. Söyleşimize vitray derslerinin de verildiği atölye kısmında başladık. Biz konuşurken kursiyerler sessiz ve dikkatli biçimde çalan müzik eşliğinde çalışmalarını yapıyorlardı. Söyleşinin sonunda ön tarafta üretilen eserlerin de alıcıya sunulduğu Çivita adlı bölüme geçtik ve söyleşimizi burada tamamladık. Merak edenler Kurtuluş Mah. Bahçıvan Sok. No: 102/B 'de bulunan Çivita'dan el emeği göz nuru ürünleri görüp satın alabilirler. Keyifli bir pazar söyleşisi oldu. Herkese keyifli okumalar.

 

Önce sizi tanıyabilir miyiz biraz? Ne zaman başladı vitray ilginiz?

1985 Marmara Üniversitesi güzel sanatlar fakültesi seramik ana sanat dalı mezunuyum. 1983’ den beri cam ile uğraşıyorum. Abim de güzel sanatlar mezunu. O cam ile uğraşıyordu, ona bakarken ben de başladım. Öyle başladı, bugüne kadar da devam etti. Sadece 1992 yılında bir ara verdim. O arada tekstil sektöründe çalıştım ve oradan emekli oldum. Malum sanatçıların emekli olmak gibi bir lüksü yok. Herhangi bir yere bağlı olmadıkları için emekli olamıyorlar. Sakarya’ya 2003’de geldim 2006’da ise tamamen yerleştim. Emeklilik sonrası ne yaparım derken AFA kültür merkezinde bir sınıf oluşturarak vitray yapmaya başladım. İlanlarla öğrencilerimi bulup başladığımda Sakarya’da vitray kursu veren kimse yoktu. Bir taraftan da yazları Bodrum’a giderek orada sıcak cam tekniği ile farklı şeyler yapıyordum. Ürettiklerimizi satarak da hayatımızı sürdürüyorduk Ama git gel giderek zorlaştığı için burada kalmaya karar verdim. Artık buradayız gibi gözüküyor. Arka tarafta atölyemiz var. Ön tarafta da ürünlerin sergilendiği ürettiklerimiz sattığımız bir mağaza. Atölyede piyasaya kimi işler yapıyoruz. Piyasadan kasıt genellikle ev ve camiler, oralarda vitray kullanılıyor. Bir taraftan da bu işe gönül vermiş insanlara kurslar ile vitrayı öğretmeye çalışıyoruz.

 

 

 

 

Bize biraz vitraydan bahseder misiniz. Ne kadar zamandır bu topraklarda vitray yapılıyor?

 

Vitray bu topraklarda, Türk Sanatlarında 9. yüzyıldan beri var. Daha doğrusu vitray değil ama cam var. Osmanlıda daha çok camilerde kullanılmış, teknik olarak da alçılı vitray tekniği el değmeyen yerlerde kullanmışlar. Alçı kırılgan bir malzeme olduğu için darbeye maruz kalmayacak, el değmeyen yerlerde süsleme sanatı olarak kullanılmış. Geniş mekanlarda geniş camların bir şekilde kapatılması gerektiği için vitray doğmuş. Amacı bu. Genellikle camilerde, medreselerde, hanlarda kullanılmış. Ama camın ve renkli vitrayın Türkiye’de tanınması çok daha yeni. Cumhuriyetle birlikte camı tanımaya başlıyoruz. Renkli camın tanınması ise 50’li yıllardan sonra başlıyor. Ülkemizde cam bilinmiyor, cam denince herkesin akla daha çok kapı, pencere çay bardağı geliyor. Ya da en fazla çeşm-i bülbül geliyor.

 

Dünyada da cam üretimi tekellerin elinde. Cam üretimi yapan sadece birkaç firma var. Diğer firmalar genelde taşeron gibi küçük firmalar. Türkiye’de de Şişecam şu an tekel sayılabilir zaten.

 

Biraz üretimden bahseder misiniz. Renkli camı nereden temin ediyorsunuz mesela.

 

Renkli cam Türkiye’de yok, yurtdışından geliyor. Aslında üretimde kullandığımız elmas, pense, cam pensesi aklınıza camla ilgili ne geliyorsa yurtdışından geliyor. Camlar Amerika’dan, Çin’den ya da Almanya’dan geliyordu eskiden. Şu an ağırlıklı olarak Amerika’dan gelen camlar kullanılıyor. Çin’de de üretiliyor da olsa Amerikan firmalarının etiketi ile geliyor.  Türkiye’de ciddi de bir talep yok. Malum sanatla ilgimiz ne kadarsa renklerle de ilişkimiz öyle. Haliyle renkli camla da o kadar ilgileniyoruz. Diyecek bir şey yok.

 

 

Üretimden biraz bahseder misiniz.

 

Vitray yapmak istiyorsanız önce bir desen çizmeniz gerekiyor. Sonra bu deseni çoğaltıyorsunuz. Tabi bunun öncesinde bir kağıdı kafanızda şekillendirmeniz yani bir yapbozun bütününü kafanızda canlandırmanız gerekiyor. Sonra bunu parçalıyorsunuz, dağıtıyorsunuz. Sonra renkler verip, desen verip tekrar birleştiriyorsunuz. Nasıl bir yapbozun tek parçası bile eksik olsa yap boz tamamlanmıyor ise vitray da aynı şekilde, tek bir parçayı yerine doğru yerleştiremezseniz vitrayı bitirmeniz mümkün değil. O yüzden vitrayın her bir aşaması yapbozun bir parçası kadar değerli. Önce desen çiziyoruz. Çizdiğimiz desenin her bir parçası bir kalıp oluşturur, bu yüzden onu sonrasında birleştirebilmek için her desene bir numara vermeniz gerekiyor. Çünkü sonrasında parçaları toparlayacaksınız. Sonra oluşturduğunuz kalıba göre her bir parça camı kesiyorsunuz. Arkasından her bir parçayı yan yana gelecek şekilde birleştirmeniz gerekiyor. Camı kesmek birleştirmek için yeterli değil. En az 600 derecede yumuşayan bir malzeme cam. Bunları birleştirebilmek için yapışkanlı bakır folyo kullanıyoruz. Eskiden bunun için dökme kurşun kullanılıyormuş. Şu an teknoloji yardımı ile camın etrafını bakır folyo ile sarıp lehim alaşımı ile birleştiriyoruz. Tek parça haline geliyor. Tabi camı keserken bakır folyonun kalınlığını da hesap etmek durumundasınız. Takdir edersiniz tüm bu süreçler ciddi zaman ve emek gerektiriyor.

 

 

Çok emek gerektiren bir işten söz ediyorsunuz. Zamanın ruhuna uygun mu bilmiyorum açıkçası. Üretimin tüketime yönelik yapıldığı, çabuk tükettiğimiz ve hızlı yaşadığımız herşeyin endüstriyel olduğu bir zamandayız. Her bir parça ile özenle ilgilenmek, sabretmek, emek vermek bugünün kavramları değil pek sanki.

 

Biraz öyle. Hızlı üretilip tüketilen bir şey olmadığı içinde rağbet görmüyor pek zaten. Emek değerli fakat değer verilmiyor. Üretmek zaten sıkıntılı, malzeme de yurtdışından geliyor. O ayrı bir sıkıntı.

 

Bunlara rağmen atölyede gözlediğim yapan insanların hem üretim yapmaktan çok keyif aldığı hem de bir tür meditasyon gibi bir zihinsel rahatlama yaşadıkları. Sanırım günün yaşamın sıkıntılarını unutmak için ideal bir uğraş vitray tüm bu zorluklara rağmen.

 

Biz burada bunu yaşıyoruz evet. Günün sorunlarından, ülkenin sıkıntılarından bir süre kurtulmak için sadece işe odaklanıyorsunuz burada. Bunun dışında bir şey düşünemiyorsunuz odaklanmadan dolayı. Uğraşın sonunda bir zihinsel rahatlama yaşıyorsunuz. Hele iş bitince inanılmaz keyifli. Bir şey başarmış, bir şey üretmiş oluyorsunuz. İkincisi yaptığınız size özel sadece. Rengi, deseni, çizgisi ile bir tane. Bir başkası yok.

 

Biri ben vitray öğrenmek istiyorum derse sanırım öncelikle sabır ve dikkat, biraz da el becerisi gerekiyor galiba.

 

Öncelikle sabır evet. El becerisi zamanla, çalışmakla kazanılan bir şey. Göre göre insanlar bir şeyi yapabilirler. Biraz zaman alsa da herkes bu işi yapabilir. Yeter ki sabırlı olsun ve bu işi sevsin. Sevgi yoksa becerikli dahi olsa yapamaz.

 

 

Ülkemizde el sanatlarının durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda devletin bir teşviği desteği var mı? Millilik yerlilik vurgularının revaçta olduğu bir dönemdeyiz.

 

Ülkemizde el sanatları kaybolmak üzere. Değer de verilmediği için giderek yok oluyor. Devletin böyle bir derdi yok bana sorarsanız. Mesela ben esnaf muafiyeti almak istedim. Alana kadar çok zorlandım. Gelirler müdürlüğüne yaptığımız işin el sanatlarına girdiğini anlatana kadar hayli uğraş verdim. Her şey yasal olsun istiyoruz. Ama kolay olmuyor. Oysa 2007 yılında TBMM’de kurulan bir komisyon ülkenin tamamını tarayıp kaybolan el sanatlarını bölgelerine göre araştırıyor ve rapor halinde meclise sunuyor. Hammaddesi toprak olan, ağaç olan, taş olan el sanatları sınıflandırılıyor, nasıl kaybolduğu neden kaybolduğu araştırıp raporlanmış. Milli eğitim bu rapordan işine yarayan bölümü alıyor, Maliye bakanlığı kendine gerekeni alıyor. Ama bu kayboluşu nasıl önleriz nasıl üretimi teşvik ederiz konusunda bir şey yapılmıyor. Bir kez el sanatlarını destekleyeceğiz, teşvik vereceğiz dediler. Teşvik alabilmek için bankaya gittim. Fakat bankaya gittiğinizde banka sizden esnaf odası kaydı istiyor. Ben esnaf değilim esnaf muafiyetim var diyorsunuz. O zaman yararlanamazsınız deniyor. Neticede alamadık. Ne diyeyim.

 

Biz de bir şey diyemedik. Medyayazar olarak çok teşekkür ederiz keyifli söyleşi için.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Editör: acmDİĞER SÖYLEŞİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI