Bugun...
Bizi izleyin:Tunus'ta Neler Oluyor

Tarih: 10-01-2018 15:56:24 + -


Tunus’ta artan vergiye tepki gösteren birçok kesim en az 10 kentte sokağa çıktı. Pazartesi gününden itibaren devam eden gösterilerde bir kişinin yaşamını yitirdiği öğrenilirken, yazar Safwan M. Masri, Tunus’taki protestoların 2011 yılındaki Yasemin Devrimi’nden ziyade 1983 yılındaki ‘ekmek isyanı’na benzediği değerlendirmesinde bulundu.


Tunus'ta Neler Oluyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2016 yılındaki 2,3 milyar dolarlık kredi anlaşması çerçevesinde Tunus’tan kamu sektörünün küçülmeye gidilmesi ve kamu kurumlarının özelleştirilmesi gibi taleplerde bulunmuş, Tunus da son olarak vergileri yükseltme ve maaş zammında kesintiye gitme kararı almıştı.

Kamu sektöründe işe alımların büyük oranda durdurulduğu Tunus’ta benzin, telefon kartı, internet kullanımı, otel odaları ve hatta meyve ile sebzeye vergi artışı öngören yeni bütçenin 1 Ocak’ta yürürlülüğe girmesinin ardından ise ülkenin en az 10 kentinde protestolar çıktı.

Salı günü başkent Tunus’ta sokağa çıkan göstericiler, 23 yıldır Tunus’u yöneten Zeynel Abidin Bin Ali’nin 2011 yılında ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanan ayaklanmada olduğu gibi Habib Bourguiba Bulvarı’nda bir araya geldi.

Çoğu kişi 2015 yılında yolsuzluk karşıtı başlayan hareketin sloganı olan “Manich Msamah” (Seni affetmeyeceğim) ifadesinin yer aldığı tişört giyerken, bazıları saat resmi ile beraber “Neyi bekliyoruz?” sloganının olduğu kıyafetler ve pankartlar taşıdı.

Öte yandan Pazartesi gününden itibaren devam eden gösterilerde ülkenin başkenti Tunus’un 30 kilometre uzaklığında yer alan Tebourba şehrinde 45 yaşındaki Khomsi el-Yerfeni yaşamını yitirdi.

Başbakandan açıklama, işçi sendikasından çağrı

Yeni bütçenin uygulamaya sokulmasının bir hafta ardından başlayan protestolara ilişkin başbakan ve muhalefetten açıklama, sendikalardan ise çağrı geldi.

Şahid, son olarak “Biz demokrasi içindeyiz. Protesto etmek isteyenler bunu gece değil, gündüz yapabilir” açıklamasında bulundu.

Muhalefetten Hamma Hammami ise sokakta kalacaklarını ve “adaletsiz” olarak nitelediği finansal yasa değişene kadar protestonun hızını artıracaklarını söyledi.

Öte yandan işçi sendikası olan UGTT’nin lideri Nourredine Taboubi, hükümete çağrıda bulundu.

Taboubi, bir hafta içerisinde asgari ücret ve yoksula verilen destek tutarında artışa gidilmesini talep etti.

Tunus’ta ikinci ‘Yasemin Devrimi’ mi?

Tunus’ta protestolar yeni değil.

Daha iki ay önce, Kasım ayında 5 çocuk annesi bir kadın, Sejnane’de ekonomik zorlukları protesto etmek için kendini ateşe vermişti.

Şimdiyse fiyatlardaki artıştan dolayı kamuoyunun tepkisi artıyor.

Sorunlara barışçıl çözüm arayışındaki ‘International Alert’ isimli örgütün Tunus yöneticisi Olfa Lamloum, yaşananların “devrimden önceki aynı anlatıya sahip olduğunu” belirtiyor.

Lamloum, ötekileştirilmiş yerlerde bulunan göstericilerin yetkililer ve ana akım medya tarafından “çapulcu” ve “suçlu” olarak gösterildiğini ifade ediyor.

“Tunus: Bir Arap Anomalisi” kitabının yazarı Safwan M. Masri ise yeni gösterilerin, eski protestolara ilişkin olduğu yorumunda bulunuyor.

Tunus’ta 1983 yılında yaşanan ‘ekmek isyanı’na atıfta bulunan Masri, o dönemdeki yapısal düzenlemelerin de böylesine eşitsizlikleri görmezden geldiğini belirterek, ülkenin merkezinde ve güneyinde yer alan gelişmekteki bölgelere yatırım yapılmadığını aktarıyor.

51 yaşındaki kamu personeli Leila Ghrairi ise başka bir Arap Baharı yaşanmayacağı değerlendirmesinde bulunuyor.

Ghrairi, “Bunun yeni bir devrime yol açacağını zannetmiyorum; çünkü bu tür protestoların hükümetle diyaloğa yol açabileceğine dair umuda sahibiz. Ancak polis şiddetinin sona ermesi gerekiyor” diyor.
Kaynak: gazete karınca

Editör: acmDİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI