Bugun...
Bizi izleyin:Sakarya'da Sağlık Çalışanları Sahipsiz mi?

Tarih: 23-01-2018 12:18:57 Güncelleme: 23-01-2018 19:32:57 + -


Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde geçen hafta yaşanan gıda zehirlenmesinde çok sayıda sağlık çalışanı zehirlenmişti. İş kolundaki sendikalardan ancak olay basına yansıdıktan sonra açıklama yapıldı. Bazıları ise hiç açıklama yapmadı. Bu durum, sendikaların çalışanların iş koşullarının düzeltilmesiyle ilgili yeterli çalışma yapıp yapmadığının da sorgulanmasına neden oldu.


Sakarya'da Sağlık Çalışanları Sahipsiz mi?

Geçen hafta Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 300'e yakın sağlık çalışanın ve kimi hastaların etkilendiği zehirlenme vakası, bu iş kolundaki çalışma koşullarını tekrar gündeme getirdi. Süreçte çalışanların hizmete devam edebilmek için fedakarca kendi serumlarını bizzat taktıkları, iş çıkışı zehirlenmeden dolayı evden çıkamaz arkadaşlarına tedavi hizmeti götürdükleri basına yansıdı. Ancak,  işkolundaki kimi sendikalar olay basına yansıdıktan açıklama yaparken, bazıları konuyla ilgili tek kelime etmedi. Sınırlı imkanlarla, zor şartlarda çalışan ve basında ancak kendilerine yapılan saldırı haberleriyle yer alan kamudaki sağlık çalışanlarının yaşadığı gıda zehirlenmesi, yetkililerin bu konudaki ihmali kadar, varlık nedenleri "çalışanların haklarını korumak" olan sendikaların tavrını da sorgulattı. Yine görev tanımı içinde "tabiplerin haklarını korumak ve geliştirmek" olan Sakarya Tabip Odası, biz haberi yayına hazırlarken bizzat tabiplerin de etkilendiği zehirlenme vakası ve işyerinde en temel hakları olan "sağlıklı yemek hakkı" ile ilgili bir açıklama yapmamıştı.

 

Olayla ilgili en geniş açıklamayı yapan Türkiye-Kamu Sen'e bağlı Türk-Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz'ın açıklaması 5 gün sonra gerçekleşti. Açıklamada çalışanların sağlıklı yemek hakkına dikkat çekilirken bu olayın şifa dağıtan bir kurumda yaşanmasının vahimliği ifade edildi. Açıklamadaki bir diğer konu ise yemekler ile memnuniyetsizliğin yetkililere daha önce defalarca  iletildiği idi. Konu ile ilgili defalarca memnuniyetsizlik iletilmesine rağmen sonuç alınamadı ise konunun neden basın ile paylaşılmadığı ya da bununla ilgili neden bir reaksiyon gösterilmediği sorusu cevapsız kaldı.

 

 

Sağlık iş kolunda yetkili sendika olan Memur-Sen'e bağlı Sağlık-Sen Sakarya Şube Başkanı Abdullah Sönmez olaydan 4 gün sonra çalışanları hastanede ziyaret ederken, "çalışanların tükenmişlik sendromu"ndan bahsetti ve Sakarya Araştırma Hastanesi ile Yenikent Devlet Hastanesi'ndeki sağlık personelinin yetersizliğine dikkat çekti.  Bu açıklamalar sonrası geriye dönüp baktığımızda, bu yetersizliklerle ilgili Sağlık-Sen'in basına yansıyan herhangi bir açıklamasını göremedik.

İşkolunda yetkili sendika olan Sağlık-Sen in hastanedeki kötü yemek sıkıntısından haberdar olmaması ve eğer olmuş ise bu konuda neden tavırsız kaldığı manşetteki "sağlık çalışanları sahipsiz mi" sorusunu sordurdu.

 

 

İş kolundaki en köklü sendikalardan olan ve tüzüğünde "Çalışma yaşamında ve hayatın diğer alanlarında üyelerinin ve tüm çalışanların ekonomik, demokratik kültürel, mesleki, hukuksal, özlük haklarını ve çıkarlarını korumayı ve geliştirmeyi amaçlar" yazan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)'e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası(SES) ise konu ile ilgili bir açıklama dahi yapmadığından,  "acaba olaydan haberleri var mı?" sorusunun sorulmasına neden oldu. 

 

Sakarya'daki tabiplerin meslek örgütü olan Sakarya Tabip Odası ise meslektaşlarının da etkilendiği zehirlenme vakası sonrası henüz kamuoyuna yansıyan bir açıklamada bulunmadı. 

 
Editör: acmEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EMEK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI