Bugun...
Bizi izleyin:Sakarya'da CHP ve SOL (8)

Tarih: 05-12-2017 06:53:26 Güncelleme: 06-12-2017 11:59:26 + -


Dosyamızın bugünkü konuğu Hayri Köse... Köse'nin partinin durumuna ilişkin tespitleri şöyle:


Sakarya'da CHP ve SOL (8)

MedyaYazar:  Grafikler ve tabloları birlikte inceledik. Sizce bu tablonun oluşmasına neden olan faktörler nelerdir? Gelinen noktada CHP neden bu halde?

Hayri Köse: Bu tablonun Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönetim oluşumundaki süreçlerden kaynaklandığını düşünüyorum. Sakarya’da Genel Merkez paralelinde bir siyaseti bir türlü yapamıyoruz. Herkes birlik beraberlik dese de sürekli bir parti içi ayrışma yaşanıyor ve bu tablo dışarıya güven vermiyor. Halkın bize dair algısı da bunlar sürekli kendi içlerinde kavgalı şeklinde. Parçalı halimizle halka ülkeyi yönetiriz güvenini veremiyoruz. Biz siyaseti kendimize göre yapıyoruz. Her kongreden sonra yönetime gelenler diğer tarafı dışlıyor. Yönetim anlayışı yönetimde olmayı hor kullanılıyor. Bu hayli zamandır böyle. Bu durumda olma nedenimiz uzun süredir devam eden samimi olmayan yönetimlerdir.

 

-Uzun zaman diyorsunuz bu zaman zarfında farklı insanların, farklı kanatların yönetimi aldığını hatırlıyoruz. Baktığımızda tabloda ciddi değişiklikler göremiyoruz. Şunu mu anlıyoruz yönetimi kim alırsa alsın aynı şekilde davranıyor.

Tabi. Çünkü ben geldiğim zaman sen yoksun, sen geldiğin zaman ben yokum.

 

-Siyasal kültürle ilgili bir sorun var o zaman.

Evet. Birlik beraberliği takınmaktan başka çaremiz yok oysa. Bir türlü, önce Cumhuriyet Halk Partisi diyemiyoruz. Bir örnek vermek istiyorum. Uzun yıllar rahmetli Selçuk Gedikli ile çok yakın siyaset yaptık. Dışarıdan hep onun her durumda yönlendirme yaptığı sanılır. Oysa eğer parti içi kongre süreçlerine kendisi müdahil değilse, taraf olmadığı süreçlerle ilgili bir kez olsun “ona değil şuna oy verin”, “buna sakın ha oy vermeyin” gibi bir yönlendirmesi olmamıştır. Onun nezdinde parti içindeki yarışın içinde olan kişilerin Cumhuriyet Halk Partili olması yeterliydi. Çünkü önceliği Cumhuriyet Halk Partisiydi. Bizim şu ana kadar en büyük sıkıntımız birbirimize karşı olan güvensizliğimiz. Bu parti içi çekişmeleri sonlandıramamamız, dışarıdan bir iktidar alternatifi olarak görülmememizin en büyük sebebidir.

 

-Peki bu tablonun değişmesi için ne yapmak gerekiyor? CHP’nin Sakarya’da özel olarak odaklanması gereken bir coğrafi bölge veya bir toplumsal kesim var mı?

Büyüme, başarı denince ben hep 1977 seçimlerini örnek veririm. Yüzde 42 oy aldığımız seçimleri. Peki bu nasıl olmuştur. Bunu doğru analiz etmek gerekir. Ben parti dışında duran ama Cumhuriyet Halk Partisi’ni seçimlerde destekleyebilecek bir dizi solcu insan ve çevre olduğuna inanıyorum. 1977’de nasıl bu süreci diğer sosyal demokrat ve sol unsurlarla yürüttüysek benzer bir yöntemi bulmak zorundayız.

 

-Yani kendi dışındaki sol unsurların da kabul edebileceği bir seçim programı ve onları desteği ile ancak büyüme ve başarıyı gerçekleştirebiliriz diyorsunuz.

Kesinlikle. Biz 1977 seçimlerinde o oyu, CHP dışındaki sol görüşlü insan ve çevrelerin, “bu dönemden ancak Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarı ile kurtulabiliriz” demesi sayesinde aldık. Bugünkü yönetimler buna uzak. Sanırım partimiz de biraz sağcılaştı. Ben inançlı ibadetini yapmaya çalışan bir insanım. Ama sosyal demokratım ben. İnancım buna engel değil. Cumhuriyet Halk Partisi hayatımdaki çoğu şeyden daha önemlidir benim. Dönem dönem barajı geçmesi için MHP’ye oy vereceğini söyleyen sosyal demokratları gördüm maalesef. Böyle bir şey olabilir mi? Aynı durumda biz olsak, bir MHP’li kolay kolay CHP’ye oy vermez. Oysa biz, ancak CHP dışındaki solun desteğini alabiliriz. Bunun bir yolunu bulmalıyız. Bir sinerji yaratmak zorundayız. Ecevit bunu 1977’de yapmayı becerdi. Sol da bize inanıp bizle birlikte olmalı tabi.

 

-Bunun için herkesin CHP’ye gelmesi değil sanırım önermeniz. Bu çok gerçekçi değil. Olası seçim ittifakı, yahut çeşitli birliktelik yollarına kafa yormak gerekiyor diyorsunuz. Sakarya için de bu geçerli, doğru mu anlıyorum.

Evet. Bugün görüyoruz, AKP ve MHP nasıl ‘her yerde birlikteyiz’ diyebiliyor ise biz niye sol olarak bunu yapamayalım. Sağ yapıyorsa, sol da yapabilir. Referandum döneminde ‘hayır’ diyen kesimleri seçim süreçlerinde yahut mücadele süreçlerinde kabul edilebilir bir sol program altında birlikte davranmalarının yolunu bulabiliriz.

 

-Son olarak şunu sormak istiyorum. Özellikle kongre süreçlerinde yahut seçimler öncesi, biliriz ki CHP’de adaylık tartışmaları başlar ve bu tartışma hep isimler üzerinde döner. “Şu” mu olsun, bu mu?” Sizce temsil edecek ismin kim olacağı tartışmasında, bazı kriterler olmalı mı. Terzi olduğunuz için şöyle soralım, “Size göre bunun bir ölçüsü var mı?”

Mesleğim gereği hep ölçüyle uğraşıyorum ben, doğrudur. Bizde süreç pek öyle işlemiyor. Her seçim sürecinde bizce önce taraflar oluşuyor. İktidar, muhalefet sonra biri daha biri daha. Bugünkü gibi. Önce birleşiliyor, sonra fikirler ortaya konuyor. Fikir dediğim isimler. Ama aslında herkesin aklında çeşitli adaylar zaten var, konuşulmadan önce. Adaylar ortak akılla, oradan çıkamıyor.

 

-Bu isimler konuşulurken partiyi dışarıda temsil yeterliliği ya da büyütebilme ihtimaline mi bakılıyor?

Biz parti içi dengelere bakıyor ve kongreyi kazanma ihtimaline daha çok kafa yoruyoruz. Düşünün, mevcut yönetimlerin devam etmek doğal hakkıdır. Peki, bu yönetim başarısız diyenlerin bir sürü adayla seçime girmesi anlaşılabilir mi? Ben anlayamıyorum. İnsanlar aday oluyor, hepsini tanıyor ve seviyorum. Ama parti içi aday belirleme süreçlerinde insanların birbirlerine karşı kişisel yargıları belirleyici olursa, o sürecin sonucunda başarı beklenebilir mi? Soruya cevap oldu mu, bilmiyorum ama biz de aday belirleme süreçlerinde dışarıdaki etkisi değil, maalesef içerideki kongre sürecine katkısı önemseniyor. Bunu henüz aşamadık ki, “aday profili nasıl olmalı” sorusuna bir cevap vereyim.  Eğer, Cumhuriyet Halk Partili olmanın içini hep birlikte doldurabilir, birbirimize güven sağlayabilirsek, sorunları büyük ölçüde çözeriz diye düşünüyorum. Başarı da ancak böyle mümkün.

-Teşekkür ediyoruz.

Yarın: YÜKSEL BÜYÜKAKTEN:

          "Sadece seçmenimizle bağımızı
          güçlendirsek oyumuzu ikiye katlarız"

 

 


ÖNCEKİ BÖLÜMLER  

  


DİĞER DOSYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Şık: Soylu haberi özel bir haber değil aslında
  Ahmet Şık: Soylu haberi özel bir haber değil aslında
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
VİDEO GALERİ
YUKARI