Bugun...
Bizi izleyin:Sakarya'da CHP ve SOL (5)

Tarih: 01-12-2017 10:01:44 Güncelleme: 02-12-2017 10:42:44 + -


Dosyamızın bugünkü konuğu Av. Reyhan Şahin. Şahin'in tespitleri şöyle:


Sakarya'da CHP ve SOL (5)

MedyaYazar:  Grafikler ve tabloları birlikte inceledik. Sizce bu tablonun oluşmasına neden olan faktörler nelerdir? Gelinen noktada CHP neden bu halde?

Av. Reyhan Şahin: Aslında bildiğimiz, yaşadığımız şeyler bunlar ama tablo olarak birden karşınıza konunca daha çarpıcı oluyor. Grafiklere bakınca iki şeyi çok ciddiye aldım ben. Birincisi CHP’nin Sakarya oyları ile Türkiye oyları arasında açılan makas, diğeri ise tabloda diğer olarak tarif edilen öteki partilerin sahip olduğu oy oranının giderek azalması. Bunun ülkedeki kutuplaşma siyasetinin bir sonucu olduğunu düşünüyorum. Geldiğimiz noktada diğer partilerin Sakarya’da temsiliyeti ortadan kalkmış görünüyor. Sol’a ilişkin ise Sakarya’da Türkiye genelinden farklı olarak ekstra düşüş yaşandığını görüyoruz. Türkiye’de aldığımız oy ile aramızdaki makas açılmış. Bunu Sakarya’nın giderek muhafazakarlaştığı ve politik umudunu sağ partilere bağladığı şeklinde okumak mümkün.

 

-Aslında son dönemlerde kısmi bir yükseliş var Sakarya’daki CHP oylarında ama bunu oyları eriyen diğer partilerden bağımsız düşünmemek gerekiyor. Fakat son seçimde AKP, MHP ve CHP’nin oyların yüzde 96’sını aldığını orada da artık yüzde 4’lü rakamlara gelindiğini ve artık eriyecek diğer parti de kalmadığını görüyoruz.

Evet, somut ve matematiksel veriler artık solun büyümesi için oy alınacak partilerin AKP ve MHP olduğunu gösteriyor. Tabi burada da bu oyları alabilmek için ne yapmak gerekir sorusu hemen akla geliyor.

Bir diğer atlamamız gereken veri 2002’de Genç Parti’nin aldığı yüzde 25 oy. Seçmenin daha önce oy verdiği partilerden umudu kestiğinde, çok başka partilere oy verebildiğini görüyoruz burada. Bu aslında endişe verici bir durum bence. Bu yaşananı ciddiye almak zorundayız. Genç Parti vakasını bir daha yaşamamamızın yolu, gerçek kimliğimizle ve tutarlı siyaset yapmamız ki seçmen iktidardan umudunu kestiğinde tekrar böyle partilere yönelmesin.  AKP ya da MHP seçmeninden onların argümanları ile oy almamızın mümkün olmadığını bilmemiz gerekiyor.

 

-Bizde seçmen davranışına göre sanki daha önce oy vermiş seçmenler o partilerin tapulu malıymış gibi  yanlış bir algı var. Oysa siz sorunlarını ifade edebildiğinizde ve tutarlı olduğunuzda insanlar süreci gözlemliyor ve pekala  zaman içinde oy tercihlerini de değiştirebiliyor.

Biz bunun örneğini Sakarya’da da yaşadık. İnsanların sorunlarına çözüm olabileceğini düşündükleri projeler üretebildiğimizde, “Aile Sigortası” gibi, oy oranımızın arttığını ve 1 milletvekili çıkarabildiğimizi gördük. Bunun 2 ve daha fazla milletvekili olmaması için hiçbir neden yok, hatta ben politik koşulların bunun için son derece uygun olduğunu düşünüyorum. Tabi bunun için Sakarya’ya özgü çözümlerin yanı sıra genel politik hattımız da buna uygun olmalı. Diyeceğim bizim sağda gidebilecek bir yerimiz, yolumuz yok. Yapmamız gereken yurttaşların sorunlarına çözüm önerileri, projeler üretmek ve bu çözümleri onlara anlatmak, tabi ki kendi düşünce dünyamıza uygun olarak. Sol zaten bunun için var, değil mi? Umutsuz değilim, bütün bu tabloya rağmen.

 

-Umutsuz değilim dediniz.  Peki bu tablonun değişmesi için ne yapmak gerekiyor. CHP’nin Sakarya’da özel olarak odaklanması gereken bir coğrafi bölge veya bir toplumsal kesim var mı?

Partimizin içine baktığımızda bir gençlik sorunu var. Üye profilimizi gençleştirmek zorundayız. Özellikle seçmen demografisi düşünüldüğünde daha fazla genci partiye kazanmak zorundayız.

Kente yönelik ise CHP olarak bizim önceliğimiz kırsal bölgedeki seçmen olmalı diye düşünüyorum. İktidarın uygulamalarından en çok etkilenen ve ekonomik güçlük çeken bu bölgede yaşayan ve tarımla geçimini sağlayan insanlar. Bir de tabi kent merkezlerinde yaşayan dar gelirli insanlarımız var. Sol bir parti olarak bu bölgelere öncelik vermek, bu insanların sorunlarına çözümler önermek durumundayız.

 

-Son olarak şunu sormak istiyoruz. Özellikle kongre süreçlerinde yahut seçimler öncesi, biliriz ki CHP’de adaylık tartışmaları başlar ve bu tartışma hep isimler üzerinde döner. “Şu” mu olsun “bu” mu ? Sizce temsil edecek ismin kim olacağı tartışmasında kimi kriterler olması gerekmez mi? Ya da şöyle soralım Sizce CHP’yi temsil edecek aday nasıl olmalı, hangi özellikleri taşımalı?

Bu aslında zor bir soru. Sorunun zor oluşunun nedeni, cevabının her birimizin fikrine göre olmaması gerekliliği. Bunun gerçekten kuralları olması gerekiyor. Değerlendirme yapılırken eğitim düzeylerinden, partide aldığı görevlere, parti içi emeklerinden politik birikimlerine kadar adayların niteliklerinin bir dizi başlık altında sıralanması gerekiyor. Bu konuda bir şablon olmalı. Bizde ne yazık ki henüz bu tür kriterler yok. Bunlar uygulandığı takdirde partideki ‘şucu bucu olmak’ gibi tartışmalar bitecektir diye düşünüyorum. Bu konuda en azından üyelik profilinin geliştirilmesi için çalışmalar olduğunu biliyorum. Parti okulu bunlardan biri. Seçim dönemlerinde, daha önce hiç siyasi geçmişi bile olmayan, partide emeği olmayan insanları karşımızda birden bire aday olarak görünce hepimiz şaşırıyoruz. Onlar içinde haksızlık olan bu durumun sonucu hüsran ve başarısızlık olduğundan, bundan hepimiz etkileniyor. Oysa objektif kriterler oluşturabilirsek, ki verdiğimiz örneklere yenileri de eklenebilir. Böylece aday olacakların da kendilerinin henüz yeterli olup olmadığı konusunda bir fikirleri olur, hangi aşamalardan geçmeleri gerektiğini bilirler.

-Belki de yazılı kriterlerden çok bir siyasi kültür olarak aday tercihlerinde bunların önemsenmesinden bahsedilebilir.

Aslında en köklü siyasi parti biziz. Bunların çoktan oluşmuş oturmuş olması gerekiyor. Gerçi bizim de yazılı olmayan kurallarımız vardı. Mesela mahalle delege seçimlerinde partiye uzun yıllar emek vermiş, il başkanlığı yapmış hali hazırda yapan isimlere hangi listede olduğuna bakılmaksızın oy verilirdi. Bu yazılı bir kural değildi. Ama uygulanırdı. Bunların da yok olmaması gerektiğini düşünüyorum.

M.Y. Teşekkür ediyoruz.


YARIN: ATİLLA KUTLUATA: 

“İnsanlar umut görürse gelirler,
bugün ANAP diye bir parti yok “


 

ÖNCEKİ BÖLÜMLER:
 

  
Editör: MYEtiketler :

DİĞER DOSYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Şık: Soylu haberi özel bir haber değil aslında
  Ahmet Şık: Soylu haberi özel bir haber değil aslında
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
VİDEO GALERİ
YUKARI