Bugun...
Bizi izleyin:SAKARYA’DA CHP ve SOL (3)

Tarih: 29-11-2017 08:52:17 Güncelleme: 30-11-2017 11:09:17 + -


Dosyanın ikinci söyleşisini Ergün Özkan ile yaptık. Özkan’ın,partinin içinde bulunduğu duruma ilişkin tespitleri şöyle:


SAKARYA’DA CHP ve SOL (3)

- MedyaYazar: Grafiklere , tabloları birlikte inceledik. Sizce bu tablonun oluşmasına neden olan faktörler neler. Gelinen noktada CHP neden bu halde?

Tabloya baktığımızda 1983-2002 arasındaki tablo ile sonrası tıpkı ülkede olduğu Sakarya’da da farklı. Bunun başlıca nedeni şehrin aldığı göç. Göç eden nüfusun eğitim durumu ve politik tercihleri şehirdeki oy dağılımını değiştiriyor. 2002’ye kadar yavaş yavaş olan bu. 

2002’de olan ise Sakarya için diğer şehirlerden biraz farklı. Bu seçimde yükselen 2 parti için de (AKP ve Genç Parti) Sakarya önemli bir merkez. AKP için 2002 sonrası her seçimde ülke ortalamasının çok üstünde oy aldığı bir kent burası, Genç parti için ise liderinin burası ile hemşehrilik bağı şehirde sosyal demokrat seçmenlerden dahi emanet oy almasına neden oluyor. Fakat tabi üzerinde durulması gereken konu giden bu emanet oylar bir daha geri gelmiyor. Burada iktidarın kutuplaştırma stratejisinin ne yazık ki sosyal demokratların aleyhine işlediğini tespit etmemiz gerekiyor. Seçmen iktidar gitsin de kim gelirse gelsin duygusuna kapıldıkça, iktidar karşısında güçlü olduğunu düşündüğü siyasi partilere oy vermeyi tercih etti. Bu da sol oyların başka partilere gitmesine neden oldu. 

 

- Genç Parti seçmeninin sosyal demokrat bir partinin tabanından oy almasını nasıl değerlendiriyorsunuz diye araya girsem. CHP’nin tabanı ile kurduğu ideolojik bağ açısından bir problem  olduğunu söylüyor mu bize?

Cem Uzan’ın sadece Sakaryalı olması bizim seçmenimizden oy almasına neden oluyor ise tabi burada bir sıkıntı olduğunu görmek zorundayız. Ama daha önemlisi giden oyların kolay kolay geri gelmiyor olması söylediğim gibi.

 

-Peki tabloyu ve düşüşün nedenlerini konuştuk. Çıkış nasıl olacak. Buradan bir büyüme gerçekleşebilmesi için, sizce CHP’nin Sakarya’da özel olarak odaklanması gereken bir coğrafi bölge yahut bir toplumsal kesim var mı?

Çıkış için ilk yapılması gereken CHP taklitçiliği bırakacak. Yerel için değil söylediğim sadece,  genel içinde geçerli. CHP kendini var eden, varlık nedeni olan emek eksenli bir politik hatta geri dönecek. Ülkedeki koşullara göre taktik olduğu düşünülen adımların, aday tercihlerinin partiye ciddi zarar verdiğini düşünüyorum.

 

- Sanırım özellikle sağdan oy alacağı düşünülerek yapılan kimi aday tercihlerini kastediyorsunuz. Bu tercihlerin Genç Partiye giden oyları da pekiştirdiğini söylemek yanlış olmaz sanırım?

Tabi onunla ilgisiz değil. Yerelle ilgili kısmına dönersek. Uzun zamandır şehre dair söz söylemeyi, yerel politika üretmeyi terk ettik biz. Burası bir tarafıyla tarım kenti, ciddi sayıda insanın geçim kaynağı tarım. Bizim bu insanlara daha fazla söyleyecek  sözümüz olmalı, yine aynı zamanda işçilerin de yoğun yaşadığı bir kent burası . Partimiz daha çok yeni çalıştay yaptı taşeron işçilerle ilgili. Peki biz ne kadar yüzümüzü dönebildik taşeron işçilere Sakarya’da. Bu söylediklerim bugünkü örgütün sorunudur demek de arkadaşlarımıza haksızlık olur. Bu yılların sorunudur.

Peki ne yapmak gerekiyor dersek. Bir kere bizim artık parti içi demokrasi, ön seçim gibi konuları CHP gibi bir partide artık konuşuyor bile olmamamız gerekiyor. Bunlar sosyal demokrat bir parti için olmazsa olmaz şeyler.

 

- Siz parti içi demokrasinin işlemesinin yerel politika üretimi için öncelikli şart olduğunu ifade ediyorsunuz doğru anlıyorsam. Kimle konuşsam sürekli bir sihirli formül gibi bahsediliyor ön seçimden. Biraz açsanız. Ön seçim yapılmasının aday belirlenmesindeki adalet dışında, örgütsel işleyişin gelişmesine nasıl bir katkısı olacak?

Ön seçim demek partili seçilmişlerinin tekrar seçilebilmesi için çiftçi olan, taşeron işçi olan parti tabanına kendini sürekli yeniden ispat etmesi demek. Yarın tekrar aday olduğunda o insanların onayını almak zorunda olmak demek. Bunun yolu bu insanların hem sorunundan haberdar olmak, hem de bu sorunların takipçisi olmaktan geçiyor. Bu da ister istemez örgütün her kademesinde insanların kendini değerli hissetmesine ve örgütü sahiplenmesine neden olacak. Parti içi demokrasiyi bu kadar önemsememizin nedeni bu.

 

- Peki CHP’nin Sakarya’da pilot coğrafi bölgeler ya da belli pilot kesimler belirlemesi gerekmez mi ? Kadrolarını daha verimli kullanabilmesi için bir büyüme stratejisi planlamak gerekmiyor mu? “Herkes için CHP” güzel bir slogan ama odaklanma gerekmiyor mu belli alanlara?

Önemli sorunlarımızdan biri  mevsime göre, döneme göre bazı şeylere başlıyoruz fakat devamını getirmiyoruz. Daha ısrarlı ve kararlı olmamız gerekiyor. Genel Başkanımız çok önemli bir Adalet Yürüyüşü yaptı. Muhteşem bir eylemdi ve toplumda karşılığını buldu, halk ciddi destek verdi. . Ama yürüyüş bitiminden kısa bir süre sonra Cumhuriyet Gazetesi davası vardı ve biz orada çok kalabalık biçimde yer almalıydık parti olarak. Ya da partimiz taşeron işçilerle ilgili çalıştay yaptığında bizim bu çalıştaydan buradaki taşeron işçileri aynı konulu toplantılarla, bildirilerle eş zamanlı haberdar etmemiz gerekiyordu. Genel Merkez bir faaliyet yaparken örgütlerin aynı faaliyeti yerellerde sürdürüyor olması gerekiyor. Ulusal medyanın büyük kısmının bize bakışı belli. Haberlerimizi vermiyorlar. Eminim buradaki taşeron işçilerin büyük bölümü haberdar olmadı bu çalıştaydan. Haberdar etmenin yolunu örgüt olarak bulmak durumundayız.

 

- Son olarak şunu sormak istiyoruz. Özellikle kongre süreçlerinde yahut seçimler öncesi biliriz ki CHP’de adaylık tartışmaları başlar ve bu tartışma hep isimler üzerinde döner. Şu mu olsun bu mu? Sizce temsil edecek ismin kim olacağı tartışmasında kimi kriterler olması gerekmez mi? Ya da şöyle soralım Sizce CHP’yi temsil edecek aday nasıl olmalı, hangi özellikleri taşımalı?

Söyleşinin başından itibaren konuştuğumuz hedefleri yerel ölçekte gerçekleştirebilecek nitelikte adaylar olmalı. Ben ve arkadaşlarım parti içinde ısrarla söylüyoruz; 2019’da çok önemli bir seçim yaşayacağız, seçim belki de erkene çekilecek. Özellikle kongrede aday olmayı düşünen arkadaşlarımızın bu süreci göğüsleyebilecek isimler olması gerekiyor. Gördüğüm kadarıyla da şu an medyada isimleri geçen adayların tamamı bu süreci göğüsleyebilecek arkadaşlar ve buna uygun hazırlıklarını yapıyorlar.

 

- Çok teşekkür ederiz bize vakit ayırdığınız için...

YARIN:

İHSAN MAHMUTOĞLU:  

"Yapmamız gereken kadın ve gençlik hareketinin
parti içinde güçlenmesini sağlamak"


 

ÖNCEKİ BÖLÜMLER

 
Editör: MYEtiketler :

DİĞER DOSYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI