Bugun...
Bizi izleyin:Nilipek ile keyifli bir sohbet

Tarih: 27-01-2018 20:22:45 Güncelleme: 27-01-2018 23:11:45 + -


Geçtiğimiz hafta sonu bir konser için Sakarya'ya gelen Nilipek ile keyifli ve samimi bir sohbet gerçekleştirdik.


Nilipek ile keyifli bir sohbet

NİLİPEK İLE KEYİFLİ BİR SOHBET

 

Nilipek, konser için Adapazarındaydı geçtiğimiz hafta. Arkaplan Sanat Galerisinde, Can Aydınoğlu ve Umut Çetin ile birlikte harika bir dinleti gerçekleştirdiler. Fırsat bu fırsat ufak bir söyleşi yapalım istedik kendisiyle. Bizleri kırmadı ve kulağı okşayan gülüşü eşliğinde sorularımıza cevap verdi. Bu samimi sohbet için kendisine teşekkür ederiz. (Eray Tuzcuoğlu)

 

 

Öncelikle hoş geldiniz. Sakarya'ya daha önce geldiniz mi?

 

Hoş bulduk. Sakarya'ya ikinci gelişim bu. Üniversitedeyken, Boğaziçi rock korosunda söylüyorduk. İlk defa o zaman gelmiştim. Üniversitenizde bir konser vermiştik.

 

 

Sakarya veya Adapazarı denilince aklınıza ne geliyor?

 

Sakarya'daki konserimiz çok güzel geçmişti. Aklıma hep o geliyor. Müzik dinleyen ve müzik dinlemekten keyif alan insanlar geliyor. Ama bu ne kadar gerçeği yansıtıyor tabii ki de bilmiyorum. Üniversiteye, bahar şenliğinde gelmiştim. Çok büyük bir sahne kurulmuştu. Çok ama çok güzel bir seyirci vardı.

 

 

Hangi sene olduğunu hatırlıyor musunuz?

 

2007 olması lazım.

 

 

Güzel bir hatıra olmuş sizin için. Yetiştiğiniz şehrin müziğinize nasıl bir katkısı olduğunu düşünüyorsunuz? Ya da şöyle sorayım, insanların büyüdükleri yerlerin sanatlarına etkisinin kuvvetli olduğunu düşünüyor musunuz?

 

Tabii ki de. Kendimizi ne kadar köksüz hissedersek ve yaşadığımız yerleri reddedersek reddedelim, bunun büyük bir etkisi olacaktır hayatımıza. Ki ben hiç reddetmedim. Sonuçta on sekiz yaşıma kadar İzmirdeydim. İzmir, özellikle insanların kendilerini çok rahat ifade edebildikleri, kadınların kendini çok rahat ifade edebildikleri çok net bir yerdir. Düşünsel olarak da, edebi olarak da çok rahat bir yerdir. Bir şeyi açıklayacağım diye gerilmezsiniz. Bu sizin içinizde bir gerginlik, stres yaratmaz. Bunların vermiş olduğu bir rahatlık var. Tabii bu rahatlığın iyi  yanları olduğu kadar kötü yanları da var. Bir şeyle savaşmadığınız zaman hep o rahatlığa alışıyorsunuz. Ve her yerde böyle olacak zannedip, gitgide kendi içinize gömülebiliyorsunuz.

 

Başka bir yerde doğsaydım ve 18 yaşıma kadar yaşasaydım kendimi ifade şekillerim çok farklı olurdu tabii. Dinlediğim müzikler de muhtemelen farklı olurdu. E tabi ben ne kadar İzmir'den etkilendim desem de, İstanbuldan da çok etkilendim. uzun süredir orada yaşıyorum sonuçta.

 

 

Günümüzde, teknolojinin de verdiği imkanlarla albümlere ve kayıtlara ulaşmamız çok kolay. İstediğimiz an erişim sağlayabiliyoruz. Bunun yapılan müziğin değerine ne yönde bir katkısı olduğunu düşünüyorsunuz veya müziği değersizleştirdiğini düşünüyor musunuz?

 

Müziği değersizleştirdiğini düşünmüyorum, müzik ile ilgili deneyimimizi değersizleştirdiğini düşünüyorum. Eskiden daha zor ulaşabildiğimiz zamanlarda, o nesneye verdiğimiz önem daha fazlaydı. O tecrübeye verdiğimiz önem daha fazlaydı. Açıyorduk, dinliyorduk, şarkının sonuna kadar bekliyorduk. Belki albümün sonuna kadar bekliyorduk. Şimdi sıkıldığımız yerde  değiştirme, bambaşka bir albüme geçme, istediğimiz şeyi istediğimiz zaman dinleme özgürlüğümüz var. Ama bu kesinlikle müziğin kendi değerini öldüren bir şey değil. Müziğe değer vermek isteyen yine veriyor. Müziği dinlemek isteyen yine dinliyor. Hatta bu sayede yeni üretilen müzikler daha da zengin, daha da özellikli, daha da eklektik olabiliyor.Eskiden müzik türlerini daha keskin bir şekilde ayırabiliyorduk. Artık pek ayıramıyoruz eskisi gibi.

 

Mesela bugün, gitaristimiz Can'la yürürken bu konudan bahsettik. Eskiden ikimiz de bir albüm açıp sonuna kadar dinleyip onunla ilgili heyecanlanıp, yorum yapıp birbirimize öneren insanlardık. Şimdi o hikaye çok azaldı. Ama bir anlamda güzel yanları olduğunu da düşünüyorum. Bu kadar kolay ulaşamasaydık müziklere, belli  özelliklerle sınırlı müzikler yapacaktık. "Bir şey" gibi müzik yapmaya çalışacaktık. Dinlediklerimizin belki de aynısını yapmaya çalışacaktık. Ama farklı örneklere maruz kaldıkça bizim de kafamız karışıyor ve kafa karışıklığının güzel bir yansıması oluyor.

 

 

Psikolojik danışmanlık okudunuz ve gelişim psikolojisi üzerine master yaptınız. Akademik kariyerinizin müziğinize katkısı ne yönde oldu?

 

Duygu tanımlamaktan çok keyif alıyorum. Bunda muhtemelen üniversitede okuduğum bölümün etkisi var. Kendi derdimi çözerken de ilk refleksim, ne hissettiğim ve neden öyle hissettiğim üzerine oluyor. Aynı soruları şarkı yazarken de kullanabiliyorum. Bu da olaylara değişik pencerelerden bakarak, yaptığım müziğe farklı bir tat katıyor.

 

 

Müzik dışında profesyonelleşmek İstediğiniz bir sanat dalı oldu mu? Ya da ileride olmasını ister misiniz?

 

Aslında illüstrasyon ve dövme yapıyorum. Şu sıra yoğunluktan dolayı pek dövme yapamıyorum ama illüstrasyon hep yapıyordum. İllüstrasyona profesyonel anlamda eğilmemiştim fakat şimdi yavaş yavaş ilerletmeye gayret ediyorum. "Yok öyle kararlı şeyler" için bir poster hazırladım. Aybüke Poçan'ın kapak illüstrasyonunu yaptım. İleride bu anlamda bir şey yapmayı çok isterim. Aslında sergi açmak istiyorum ama daha çok fırın ekmek yemem gerektiğini biliyorum. Şu anda keyif alma aşamasında gidiyor.

 

 

Son olarak, nasıl bir yaşlılık hayal ediyorsunuz?

 

Huzurlu, vicdan azabı çekmeyeceğim bir yaşlılık. Ev denilince İstanbul'dan ziyade İzmir geliyor aklıma. O nedenle son yıllarımı İzmir veya Çeşme'de geçirmek isterim.

 

Çok teşekkür ederiz.

 
Editör: etEtiketler :

DİĞER SÖYLEŞİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI