Bugun...
Bizi izleyin:Kadınlar temsilde eşitlik istiyor

Tarih: 04-12-2017 22:25:38 Güncelleme: 04-12-2017 22:29:38 + -


Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Esra Turgut, ‘kadınların siyasette yeterince temsil edilmediği bir ortamda Türkiye’yi geleceğe taşıyacak ortak aklın ortaya çıkamayacağını’ belirterek, “Seçmen nüfusunun yarısını kadınlar oluşturuyorsa, temsilin yarısı da kadınlarındır” dedi.


Kadınlar temsilde eşitlik istiyor

Av. Esra Turgut,  kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan yasanın 83’üncü yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Her ne kadar Türk Kadını, diğer birçok dünya ülkesinden önce bu hakka kavuşmuşsa da, günümüze kadar gelen zaman içinde, toplumsal cinsiyet kalıplarının güçlü olduğu bizim gibi ülkelerde bu haktan etkin bir şekilde yararlanıldığı görülememektedir” dedi.

İlk kez 2006’da yapılan kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizlik oranı araştırmasının,  Dünya Ekonomi Forumu tarafından bu yıl da yapıldığını ve sonuçların açıklandığını ifade eden Turgut, “Dışarıdan bakıldığında teknolojinin gelişmesi ve modern yaşamın hakimiyeti bize kadın erkek eşitliği konusunda ilerleme kat edildiğini düşündürse de, gerçekler düşünülenin aksinedir. Tüm dünyada bu konuyla ilgili gözle görünür bir gelişme sağlanamadığı gibi ülkemizde bu durum daha da kötüye gitmektedir” ifadelerini kullandı. 

 

144 ülke arasında 131’inci

Söz konusu araştırmada 144 ülkenin verilerinin kullanıldığını ve Türkiye’nin cinsiyet eşitliği  oranında 131’inci sırada yer aldığını vurgulayan Turgut, şunları kaydetti:
“2017’de Türkiye’deki üst düzey yöneticilerin sadece yüzde 18’i kadındır. 2017’de Türkiye’deki uzman meslekler ve teknik elemanlar arasındaki kadınların oranı yüzde 39 olup, dünya genelinde ise Türkiye 104. sırada yer almaktadır. Yapılan hesaplamalara göre bugünkü koşullar aynı şekilde devam ederse dünyada kadın-erkek ücret eşitliği 217 yıl sonra sağlanabilecektir. Son yıllarda kadın erkek arasındaki cinsiyet eşitsizliğinin arttığı ülkelerden biri de ne yazık ki Türkiye’dir.” 

 

Demokratik bir toplum için…

Ayrımcılığı tetikleyen kalıplara ve önyargılara karşı çıkılıp, gerek sosyal, gerek iş gerekse de siyaset alanında toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışınının benimsenmesi gerektiğini dile getiren Av. Esra Turgut, şöyle devam etti:

“Demokratik bir toplum için kadınların güçlendirilmesi, çalışma alanlarının genişletilmesi, eğitim, sağlık, istihdam, hukuk, siyaset vb. alanlarda eşit fırsat imkanlarından yararlanmalarının sağlanması önem taşımaktadır. Kadınların yeterince temsil edilmediği bir siyasi yapı, Türkiye’yi çoğulcu demokratik bir rejime ve çağdaş uygarlık seviyesine taşımakta zorlanacaktır. Kadınların siyasette yeterince temsil edilmediği bir ortamda Türkiye’yi geleceğe taşıyacak ortak akıl ortaya çıkamayacaktır.

Sahada özveriyle çalışan kadınlarımızın seçilme hakkını kullanması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz. Seçmen nüfusunun yarısını kadınlar oluşturuyorsa, temsilin yarısı da kadınlarındır” 

Daha iyi bir dünya için; siyasetin içinde sadece seçen değil, seçilen kadınların da çoğalması dileğiyle, tüm kadınların Dünya kadın hakları günü ve ülkemizdeki kadınlarımızın seçme ve seçilme haklarını edinmelerinin 83. Yıldönümü kutlu olsun.”

 
Editör: MYEtiketler :

DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI