Bugun...
Bizi izleyin:Hürriyet Mahallesi'nde DOĞA SAVUNMASI

Tarih: 11-03-2018 16:10:59 Güncelleme: 12-03-2018 15:44:59 + -


Meralarına taş ocağı yapılmak istenilen Karasu’nun Hürriyet Mahallesi’nde yaşayanlar, hafta sonunu eylem yaparak geçirdi. Mahalle halkının eylemine dün Mimarlar Odası, bugün de Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği destek verdi.


Hürriyet Mahallesi'nde DOĞA SAVUNMASI

Karasu İlçesi Hürriyet Mahallesi halkının, meralarına kurulması planlanan taş ocağına karşı mücadelesi sürüyor. Türk bayraklarıyla merada buluşan ve ‘Bayrağına sahip çıkan toprağına da sahip çıkar’ diyerek seslerini duyurmaya çalışan mahalle halkı, Sakarya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nden, hukuki süreç tamamlanıncaya kadar söz konusu şirkete izin verilmemesini istiyor.

 

Büyükşehir Yasası ile mahalle statüsüne dönüşen Hürriyet Köyü Muhtarı Abdurrahman Denizhan, eylemde isteklerini şöyle sıraladı:
“Biz tarım ve hayvancılıkla geçinen bir bölgeyiz. Meramıza kurulacak taş ocağı sadece kurulacağı bölgeyi değil bütün ovayı etkileyecek. Suyumuzu, havamızı kısacası ovamızı mahvedecek. Taş ocağı kurulmaması için mahkemeye gittik. Tarım alanının kalbine taş ocağı kurulmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Devletimiz şirketin değil milletin yanında olsun istiyoruz. Burada taş ocağı kurulmaması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Devletimizden, yetkililerden beklentimiz en azından mahkeme süreci tamamlanana kadar şirketin buraya girmesine izin vermesinler” dedi

 

TOPRAK ÜRETİLMİYOR

Mahallelinin eyleminde özetle şu görüşler savunuldu:
“Teknoloji gelişiyor. Sanayi de her şey üretilebiliyor. Ancak, dünyada üretilemeyen tek şey toprak! Taş ocağı geri dönülmez zararlar doğuracak. Köylünün tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Burada 10-15 kişi çalışacak diye binlerce insanın ekmeğiyle oynanmamalı. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz. Köye dönüşün önünü açmak için hayvancılığa ve tarıma teşvik veren hükümetin, Karasu’daki köylüleri yerinden etmek istemesini anlayamıyoruz. Devlet bir yandan teşvikler açıklıyor. Diğer tarafta teşvik almadan üreten köylünün ekmeğine taş doğruyor.” 

DOĞA TURİZMİ
Bu arada, dün Mimarlar Odası temsilcilerinin giderek görüştüğü mahalle halkının eylemine bugün de Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği destek verdi. Dernek üyeleri, doğanın tahrip edilmemesi için mahalle halkının yanında olduklarını söyledi.

Muhtar Abdurrahman Denizhan ise “Buraya kimse bir şey yapmasın demiyoruz. Taç ocağı bu bölgenin sonu olur. Tarıma, hayvancılığa zarar vermeyecek projelere niçin karşı olalım. Bölge doğa turizmi merkezi haline getirilebilir” diye konuştu. (ACM)
Editör: MYEtiketler :

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI