Bugun...
Bizi izleyin:Goodyear işçisine yüzde 12 zam

Tarih: 23-02-2018 10:59:43 + -


Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikalarında çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin altıncı oturumunda anlaşma sağlandı. Sözleşmeyle kadrolu işçilere yüzde 12 zam öngörülüyor.


Goodyear işçisine yüzde 12 zam

Lastik İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, İzmit'te işçilere hitaben yaptığı konuşmada,  “Bugün destek bölümünden 1500 arkadaşımızda aramızda. İlkleri gerçekleştiren bir sendikayız. Türkiye’de taşeronu ilk defa kadroya geçiren sendika biziz. 69. Yılımızı kutluyoruz. Türkiye sendikal hareketinde çok eski bir birlikteliğimiz bulunuyor” dedi.

 

DESTEK HİZMETLERİNDE YÜZDE 25 ZAM

Karacan sözlerini, şöyle sürdürdü: 
“Destek bölümünde çalışan arkadaşlarımız çok uzun dönemden beri ikinci sınıf vatandaş olarak görüldü. Hiçbir sosyal hakkı olmadan, sadece asgari ücretle çalışıyordu. Bugün itibariyle Lastik İş Sendikasının bir ferdi olarak yer alıyorlar. Bu arkadaşlarımızın bugün tüm sosyal hakları artık var. Arkadaşlarımıza sabretmelerini söylemiştik. Bundan sonra çok daha iyi bir duruma gelebilecek bir süreci yürürlüğe sokacağız. Ülkemizde geçmiş dönem hakların kaybedildiği dönemde sizlerin desteğiyle eşit iş,eşit ücrette devam ediyoruz. Bizim aldığımız zam enflasyon değerinin çok çok üstündedir. Biz 10 bin 350 liranın üzerinde zam talep ediyoruz. Bundan bir sene sonra bu toplu sözleşmeyi bitiren ben olmayacağım. Kararı siz veriyorsunuz. Siz grev derseniz, grev olacak. Şu anda imzalanmış hiçbir şey yok. Burada destek bölümündeki tüm arkadaşlarımızın talep ettiği her şeyin tamamı yüzde yüze yakın şekilde gerçekleştirilmiştir” dedi.

 

KADROLU İŞÇİYE YÜZDE 12 ZAM

"Lastik İş Destek hizmetlerinde ilk 6 ay yüzde 14 olmak üzere, ikinci altı ayla birlikte, bir yıllık almış olduğunuz zam yüzde 25’tir. Bu tüm sosyal haklarla birlikte yüzde 40-45’lere çıkacaktır. Ramazan paketi de her iki grubumuza verilecek. Bu ilk defa oluyor. Kadrolu çalışanlarımız için  yüzde 12’ye yakın zam aldık. Üretim bölümündeki arkadaşların her birine bu sosyal haklar, zamlar dışında 10’ar bin lira para verilecek. Destekteki arkadaşlarımıza da 2 bin 500 lirası borç, 2 bin lirası hibe olmak üzere 4 bin 500 lira verilecek. ”

Lastik İş Sendikası görüşmelerde yüzde 16 oranında zam istiyordu. 

 
Kaynak: Kocaeli Koz

Editör: MYEtiketler :

DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI