Bugun...
Bizi izleyin:Genç bilim insanından çağrı: Kanseri birlikte yenelim

Tarih: 17-12-2017 23:42:32 Güncelleme: 18-12-2017 00:15:32 + -


İnci Kadribegiç.... Sakarya’da yetişen ve amansız hastalığa çare bulmak yola çıkan genç bir bilim insanı. İlk ve orta öğrenimini Sakarya’da yapan, ailesi halen Adapazarı’nda yaşayan İnci Kadribegiç, Amerika ve Almanya’daki çok önemli kuruluşlardan davetler aldı. Kök Hücre üzerine yaptığı çalışmalarda dikkatleri üzerine çeken Kadribegiç, Nobel ödüllü bilim insanlarının yer aldığı bu kuruluşlarda çalışmalarını sürdürebilmek için destek bekliyor


Genç bilim insanından çağrı: Kanseri birlikte yenelim

İnci Kadribegiç, Kosova’da doğdu. Türkiye’ye gelen ailesiyle Adapazarı’na yerleşti. Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi’nden mezun oldu, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’ne girdi. Lise yıllarından itibaren ilgi duyduğu Kök Hücre üzerine çalışmalara başladı. Bu hayalini gerçekleştirmek ve çalışmalarını sürdürmek için yaptığı ulusal ve uluslararası 193 laboratuvar tarafından reddedildi. 194’üncü başvurusunu Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yaptı. Buraya kabul edilmesiyle, kendi deyimiyle Kök Hücre yolculuğuna başladı. Hatta uluslararası bir yolculuk… 

2016 yılında Kök Hücre Teknolojisi’nin yaratıcısı Nobel ödüllü Dr. Shinya Yamanaka tarafından Kyoto Üniversitesi uluslararası staj programına kabul edilen ilk Türk tıp fakültesi öğrencisi oldu. 

2017 yılında ise Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri kök hücre departmanına kabul edildi.

 

Devamını kendi yazdıklarından okuyalım:

“Bizler farkında olmadan yaşamımıza her şey yolundaymışçasına devam etsek de sinsice ilerleyen bir hastalığın tehdidi altındayız: Kanser. 

Çağımızın vebası kanserin 2030 yılında, 23.6 milyon yeni vakaya ulaşacağı öngörülüyor. Gelinen süreçte kök hücre teknolojisine dayanan “Kanser immunoterapisi” pek çok kanser türünün tedavisinde başarılı olsa da intestinal kanser tedavisinde yetersiz kalıyor.

Ülkesini gururlandırmak isteyen bir bilim kadını olarak ben, bu olgunun altındaki nedenleri bulmak için bir yolculuğa çıkıyorum. Yolum uzun. 2018 yılı boyunca dahil olacağım bir proje ile yağ oranı

yüksek beslenmenin bağışıklık sisteminde meydana getirdiği hücresel değişiklikler, bu değişikliklerin intestinal kanser gelişiminde oynadığı rol, kanserleşme sürecindeki mekanizmalar, yağlı beslenme sonucunda kansere yakalananların immunoterapi tedavisine verdikleri yanıt mekanizmaları gibi pek çok bilinmezi açığa çıkarmak için eğitim bursu ile resmi kabul aldığım 8 Nobel ödüllü bilim insanının çalışmalarını yaptığı Almanya’da bulunan Max Planck Enstitüsü ve 16 Nobel ödüllü bilim insanına ev sahipliği yapmış Amerika’da bulunan Cold Spring Harbor Laboratuvarlarında canla başla çalışacağım. Her an karşılaşma ihtimaliniz olan kansere karşı mücadele için yapacağım bu yolculukta, bazı ihtiyaçlarımı gidermek için sizlerin desteğine ihtiyacım var. Desteğinizle mücadelenin galibi biz olabiliriz. Biz Kazanalım Kanser Kaybetsin!

Yılda 8.2 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser hastalığı ile mücadelede önemli rol oynayan “İmmunoterapi Tedavisi” için yapılan çalışmalar çok önemli. Kök hücre araştırmacısı ve bir Türk bilim kadını olarak, kanser hakkında gizli kalmış gerçekleri açığa çıkarma arzum, kanser tedavisine taptaze bakış açım ve farklı bir yaklaşım getirecek olan çalışmalarımla kariyerimde daha da ileri gitmeyi hedefliyorum.

Kansere karşı çıktığım bu yolculukta sizlerden gelecek destekler, taşıdığım meşaleyi daha güçlü kılacak ve insanlığın kansere karşı verdiği mücadeledeki yolu biraz daha aydınlatmaya yardımcı olacak. Destekleriniz için şimdiden gönül dolusu teşekkürler…”

 

Projeyi desteklemek, İnci Kadribegiç’i yolculuğunda yalnız bırakmak istemeyenler, internette https://ideanest.org/projeler/kanseri-beraber-yenelim/detay adresinden detaylı bilgi alabilir. 

Bu arada, Kadribegiç’in hedef koyduğu destek miktarının yüzde 91’i karşılanmış durumda. Küçük bir katkı gerekiyor.HABER VİDEOSU

Editör: MYEtiketler :

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI