Bugun...
Bizi izleyin:Erkek-devlet şiddetine hayır!

Tarih: 26-11-2017 00:51:26 Güncelleme: 27-11-2017 01:07:26 + -


Sakarya Kadın Platformu'nun, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Bizler erkek-devlet şiddetinden uzakta, güvenli, eşit ve özgür yaşama arzumuzdan da, hayatlarımızdan da, mücadelemizden de vazgeçmiyoruz" denildi.


Erkek-devlet şiddetine hayır!

Sakarya Kadın Platformu üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Serdivan Cezve Kafe'de bir araya geldi. 

Eğitim Sen Sakarya Şube Kadın Sekreteri Yüksel Coşkun, kahvaltıda yaptığı açıklamada, kadınların tüm dünyada şiddete maruz kaldığını söyledi. Kadına Yönelik Şiddete karşı Mücadele Günü'nün ilan edilmesine vesile olan 'Mirabel kız kardeşlerin 25 kasım 1960 tarihinde Dominik cumhuriyetinde özgürlük mücadelesi verdikleri için rejim güçleri tarafından tecavüz edilerek katledilmesi' olayının üzerinden yarım yüzyılı aşkın süre geçmesine rağmen dünyanın her  kadınların hala sömürüldüğüne, baskıya, şiddete, taciz ve tecavüze uğrayıp, katledildiğine işaret etti.

 

Coşkun, "Kadınlar, Amerika’da tecavüze uğruyor, İran’da idam ediliyor, Afganistan ‘da kurşuna diziliyor; Taylant’da  fuhuşa zorlanıyor, Mısır’da Tahrir Meydanına alınmayarak şiddetin farklı yönlerine maruz kalıyor. Maalesef  ülkemizde de durum farklı değil.Türkiye’mizin başlıca gündemi eğitimden tutunda sağlık,iş yerleri çalışma hayatı,sosyal yaşam gibi her alanda şiddete maruz kalıyoruz" dedi.

 

10 AYDA 339 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Yüksel Coşkun, şunları kaydetti:

"2010 da 180, 2011 de 121, 2012 de 210, 2013’te 23, 2014’de 294, 2015’ de 303, 2016’da 328, 2017’de Kasım ayına kadar 339 kadın cinayeti işlenmiştir. 246 kadın cinsel şiddete uğradı. Temmuz ayından bu yana 12 kadının yaşam tarzına saldırıldı. Üyemiz Şengül Karaca öldürüldü.Üyemiz Nuriye Gülmen hukuksuz şekilde atıldığı işine dönmek için açlık grevinde  ve cezaevinde. Çocuklar ölmesin diyen Ayşe Öğretmen çocuğuyla cezaevine gönderilecek. Helin Palandöken henüz 17 yaşındayken erkek şiddeti sonucu öldürüldü.

21 bin 409 kadın emekçi, haksız hukuksuz şekilde çıkarılan KHK ‘larla işsiz bırakıldı. Ekonomik şiddete uğradı. On binlerce kadın adli-idari soruşturmalara ve cezalara  maruz kaldı.

İlimizde birçok kadın katledildi.En son babası tarafından katledilen Rana Günlü, göçmen 9 aylık hamile Emani Al-Rahmun…

Aile içinde, sokakta, işyerlerinde, tanıdığımız, tanımadığımız erkeklerin  şiddetine uğrama kaygısı yaşıyoruz.Bizlere sormadan hazırlanan yasalara itiraz etme hakkımız engellenirken de şiddete uğruyoruz. OHAL uygulamaları da bir yandan demokratik haklarımızı kullanmayı engellemekte…"


MÜCADELEDEN VAZGEÇMİYORUZ

"Bizler erkek-devlet şiddetinden uzakta, güvenli, eşit ve özgür yaşama arzumuzdan da, hayatlarımızdan da, mücadelemizden de vazgeçmiyoruz!

Peki  nasıl mı?

1. Yalnızlaşmayarak: Çalıştığımız, okuduğumuz, nefes aldığımız her yerde bir araya geliyoruz, kurduğumuz kadın dayanışmasıyla birbirimize iyi geliyoruz, birlikte güçlü olduğumuzu unutmuyoruz!

2. Yalnızlaştırmayarak: Dayanışmayı yükseltirken görünmeyeni de görünür kılıyoruz . Trans kadınların, göçmenlerin, seks işçilerinin kamusal alandaki görünmezliği  çoklu ayrımcılığı tetiklerken, binlerce hayat erkek dayanışmasının kusursuz işleyişinde yitip gidiyor: Hande Kader'i ve göçmen seks işçisi Verde'yi kuşatan bu görünmezlik ablukasını kırmak için daha fazla bir arada duruyoruz!

3.  Seyirci veya sessiz kalmayarak: Şiddetin normalleşmesine izin vermemek için sokakta, metrobüste  tanık olduğumuz, alt kattan seslerini duyduğumuz şiddeti izlemeyip müdahale ediyoruz. Israrla şikayetçi, ısrarla takipçi oluyoruz ve en önemlisi hayatı kendimize değil şiddet uygulayana dar ediyoruz . Koca, baba, sevgili, eski sevgili, eski koca, ağabey, kardeş, patron, ev sahibi, öğretmen, yurt müdürü, müşteri, polis memuru - kim olursa olsun hayatlarımıza egemen olmalarına izin vermiyor, erkek şiddeti karşısında susmuyoruz!

4.  Devleti sorumlu tutarak: Kadınların şiddetten kurtulmasını ·yuva yıkmak' olarak tarifleyen devletin esas görevinin bizlerin can güvenliğini korumak olduğunu bıkmadan hatırlatıyoruz; bunu yapmak yerine derneklerimizi kapatan, bedenlerimizi savaş alanı haline getiren, eşitsizliği hayatın her alanına yerleştiren devletin erkeklerle sürdürdüğü işbirliğini ifşa ediyoruz!

5. Yalanlara inanmayarak: 'Boşanma oranı hızla artıyor’· dediklerinde, 'insanlar kendilerini evlendirecek nikah memuru bulamıyor’  dediklerinde, 'şiddet vakalarında arabuluculuk olmayacak’ dediklerinde, 'çocuklarımız sınav çilesinden kurtulacak' dediklerinde, ya da 'karma yurtlar kapanınca taciz azalacak, güvenli olacak' dediklerinde -yani ya yanlış ya yalan söylediklerinde -  inanmıyoruz; çünkü bizim gerçeğimiz şiddet ve baskı deneyimiyle sabit."

DÜŞLERDEKİ YAŞAM

"Müftü nikahı hükümsüzdür tanımıyoruz. Kararlarımızda özgürüz bu yasa eşitlik ilkesine aykırıdır.

Susmuyoruz, korkmuyoruz. İtaat etmiyoruz…

İş güvencemiz için mücadelemiz de ısrar ediyoruz…

Haklarımıza saldırılar devam ediyor, boşanmada ara bulunamaz, her  türlü haksızlığın karşısında dur diyoruz…

Mücadele ile kazandığımız haklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz…

Müfredatta kadının adı yok. Cinsiyet eşitlikçi, demokratik laik eğitim istiyoruz…

Kadın kimliği; anne ve eş rolleri öne çıkarılarak yok ediliyor…

Çocuk yaşta evlilikler; örf, namus denilerek meşrulaştırılıyor…

Yeni müfredat ataerkil aile yapısının ve erkek egemen anlayışın varlığını koruyarak devamını sürdürmek istiyor…

Kadın tarihi, kadın emeği işlenmiyor. Kadına, sanatçıya, sporcuya,bilim insanına yer verilmiyor…

Kadına yönelen şiddetin bilinçaltı çocuklukta örülerek normalleştiriliyor…

Tüm kadınlar haksızlıkların hukuksuzlukların şiddetin peşinde ve karşısındayız.

Özgür, eşit, adil, mutlu bir yaşam hayal ediyoruz. Düşlerimizin peşindeyiz. Düşlerimizdeki yaşamı oluşturana kadar vazgeçmeyeceğiz."


Editör: MYEtiketler :

DİĞER KADIN - YAŞAM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI