Bugun...
Bizi izleyin:Daraltmış Bölge Seçim Sistemi mi Geliyor ?

Tarih: 22-12-2017 12:05:49 Güncelleme: 23-12-2017 09:51:49 + -


Uyum yasaları ile birlikte Seçim Kanununda da değişiklik bekleniyor. İktidarın gündemindeki seçeneklerden biri daraltılmış bölge sistemi. Türkiye'nin belli sayıda milletvekili üzerinden 100' e yakın bölgeye bölündüğü bu sistemde il barajları da geçerli oluyor. Çoğunluğa sahip partilere etkilerinin üstünde bir milletvekili sayısı sağlayan bu sistem uygulanırsa Sakarya'daki milletvekili dağılımının değişmesi de ciddi bir olasılık.


Daraltmış Bölge Seçim Sistemi mi Geliyor ?

Meclis’e verilen 18 günlük aradan sonra uyum yasaları mesaisi başlayacak. Ocak ayı sonunda Meclis’e sunulması beklenen uyum yasalarının içinde seçim kanununda da değişiklik yapacak düzenlemelerin olması bekleniyor.

 

Nergis Demirkaya Gazete Duvar'da seçim yasasındaki değişiklikle gerçekleşmesi muhtemel senaryolar üzerinde duruyor. Habere göre,"uyum yasaları için Cumhurbaşkanlığı, Meclis ve Adalet Bakanlığı’nda 3 koldan çalışma yürütüldü. Teknik düzenlemelerin yanı sıra başta seçim kanunu olmak üzere farklı düzenlemeler de gündeme geldi. Seçenekler masaya yatırıldı. Kulislere yansıyan bilgiye göre Seçim Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile MHP’nin ifadesiyle siyasi partilerin kendi kimliklerini de kullanarak birlikte seçime girmesini sağlayacak “cumhur ittifakı” ve “daraltılmış bölge” gelecek.

 

Daraltılmış seçim sisteminde Türkiye 5-6-7 gibi belli sayıda milletvekili üzerinden 100’ün üzerinde bölgeye bölünüyor. Seçmen hem partisi hem de milletvekiline oy verebiliyor. Ancak bu sistemde genel barajın yanı sıra il barajları söz konusu oluyor. Sistemin iktidar partisine avantaj sağlarken diğer partilerin mevcut milletvekili sayısını düşürebileceği ifade ediliyor."

 

Haberde görüşü alınan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 

 

"İktidardaki partiler güç kaybetmeye başlayınca seçim sistemi ile oynayarak iktidarı korumak arzusu içine düşmüşlerdir. Bu daraltılmış bölge geçmişte geldi. İstanbul 9-10 bölgeye bölündü ama güç kaybeden iktidar partileri yine iktidarda kalamadı. AK Parti meclis çoğunluğunu sürdürmek için sistemle oynamak istiyor. Ancak sistemle oynayarak iktidardaki ömrü uzatmak mümkün değil. Geçmişteki uygulama uzun sürmedi, normale dönüldü. Şimdi AK Parti’yi kurtarmak için daraltılmış bölgeyi getirmek fayda getirmez. Belki İstanbul ile özel olarak bölge sayısı 4-5’e çıkarılabilir ama 6-7 milletvekili çıkaran bir ili bölmenin anlamı yok. Ben daraltılmış bölge ile de iktidarlarını uzatabileceklerini sanmıyorum.Bu MHP’ye de yaramaz. Bugünün oyları daraltılmış bölgeye uyarlansa İstanbul, Ankara’da aldığı milletvekilinin yarısını bile alamaz” dedi. "

 

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ise açıklamasında "seçim sistemlerinin her ülkenin kendi demokratik gerçekliği dikkate alınarak, katılımcılığı öngören bir şekilde belirlenmesi" gerektiğini söyledi. Bilgen, toplumsal kamplaşmanın derinleştiği, kutuplaşmanın bilinçli biçimde körüklendiği bir ortamda dar veya daraltılmış bölge sisteminin risklerine dikkat çekti.

 

Türkiye’de 1987 ve 1991 yıllarındaki seçimlerde ANAP kurucusu Turgut Özal’ın uyguladığı “daraltılmış bölge” modeli, ülkeyi en fazla 4 ya da 5 milletvekili çıkaracak bölgelere ayırmayı öngörüyor.
Daraltılmış bölge Türkiye’de 1987 ve 1991 yıllarında uygulanmıştı. 1991’de oyların yüzde 27’sini alan DYP sandalyelerin yüzde 39’unu kazanmış, oyların yüzde 10‘unu alan DSP ise sandalyelerin sadece yüzde 1,5’unu kazanabilmişti.
Editör: acmDİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI