Bugun...
Bizi izleyin:Çocuk İstismarına Karşı Yürüdüler

Tarih: 04-03-2018 15:42:35 Güncelleme: 04-03-2018 21:10:35 + -


Sakarya Barosu'nun çağrısı ve Sakarya Kadın Platformu'nun desteği ile toplanan yurttaşlar çocuk istismarına karşı yürüdü.


Çocuk İstismarına Karşı Yürüdüler

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu'nun çağrısı ile yağmurlu havaya rağmen toplanan çok sayıda yurttaş çocuk istismarını protesto için yürüyüş yaptı. "Çocuklara yönelik istismarının" önlenmesi için düzenlenecek etkinliklerin ilki olan yürüyüşe Sakarya Kadın Platfomu da destek verdi.

 

 

Yenicami önünde toplanan yurttaşlar ellerinde çocuk istismarını protesto eden dövizler ve tüm yurttaşları mücadeleye çağıran sloganlar ile AKM önüne kadar yürüdüler. Yürüyüş çocuk istismarına karşı alınacak önlemler başlıklı bir imza metninin yutttaşların imzasına açılması ile son buldu.

 

 

ÖNERİLER

İmzaya açılan metinde şu önerilerde bulundu

1-Okullarda velileri çocuğun cinsel istismarı konusunda bilinçlendirmeye yönelik eğitim seminerleri yapılmalı. Ailelerin bu eğitimlere katılmalarını zorunlu kılacak tedbirler alınmalıdır. Ailelere yönelik bu eğitim ebeveynlerin çocuklarına yaklaşımlarını ve doğru iletişimini de kapsamalıdır.

2- Çocuklara okullarda ‘akran zorbalığı’ ve ‘cinsel istismar’ konularında yaşa göre uygun bilgilendirme yapılmalı, eğitim verilmelidir.

3-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sakarya İl müdürlüğünde başlatılan Erken Uyarı Sistemi Projesi okullarda geliştirilip, yaygınlaştırılmalıdır. Erken Uyarı Sisteminin daha iyi işlerlik kazanabilmesi için her okulda bir rehber öğretmenin görev yapması sağlanmalıdır.

4- Pedofil bireyler taciz aşamasında kalmış fiilleri için ceza alıp infaz tamamlansa da, infazın tamamlanmasından sonra takibe tabi olmalıdır. Okul ve park gibi yerlere yaklaştırılmamalıdır.

5-Devlet sadece cinsel suçlar bağlamında değil, çocuğun bütün olarak cinsel kimliğini korumalı ve gereken hassasiyetin gösterilmesini sağlamalıdır. LGBT çocukların koruma altına alınması için ayrı ve özel kurumlar var olmalı. Zira bu çocukların uğradığı istismar sonucu da yeterli ve gerekli koruma ve gözlem sağlanamamaktadır.

6-Pedofil bireylerin bir olay yaşanmadan tedavi olmak istediklerini söyleyip, tedavi olabilmeleri için bir çağrı hattı oluşturulmalıdır.

7-Okul,  yurt, spor kulüpleri, kreş, çocuk cezaevleri gibi çocukların emanet edildiği kurum ve kuruluşlar sıkı denetime tabi olmalıdır.

8-Okul, hastane gibi kurumlarda çalışan personel, çocuk istismarı ile ilgili vakaları gerekli yerlere bildirmek konusunda bilgilendirilmelidir.

9-ALO 183 hattı kullanımının yaygınlaştırılması sağlanmalı…

 

 

Hukuki öneriler
1-Çocuk İzleme Merkezi uygulaması konusunda bir an önce yasal düzenleme yapılmalı ve mağdur çocuğun ifadesine ilişkin düzenleme CMK’da yer almalıdır. Mağdur ifadesinin soruşturma ve kovuşturma aşamasında ne şekilde alınacağı CMK’da detaylı düzenlenmeli, Adli Görüşme Odaları yaygınlaştırılarak kovuşturma aşamasında mağdurun ifadesinin buralarda alınması sağlanmalıdır.

2-Yine CMK’da yapılacak düzenlemeyle mağdur ifadesinin Çocuk İzleme Merkezi’nde alınması zorunlu hale getirilmelidir.

3-Çocuk İzleme Merkezi’nde görüntülü olarak alınan ifade, soruştura ve kovuşturmaların diğer aşamalarında izlenmeli. Zorunlu olmadıkça mağdur duruşmaya çağrılmamalıdır.

4-Çocuk istismarıyla ilgili davalarda Çocuk Hakları Merkezlerinin ve Baroların çocuk yanında yer almak için bulundukları katılma taleplerinin mahkemelerce kabul edilmesi yönünde bir düzenleme yapılmalıdır. Tıpkı Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı gibi Barolar ve Baroların Çocuk Hakları Merkezleri için de doğrudan suçtan zarar görme şartı aranmamalıdır.

5-Çocukların cinsel istismarıyla ilgili davalar yargılama süreci boyunca baştan sona görüntülü olarak kayıt altına alınmalı ve bu konu CMK’da düzenlenerek yasalaşmalıdır. Bu şekilde yargılama sırasında çocukların örselenmesinin, birden fazla defa ifadesine başvurmak üzere adliyeye çağrılmasının ve sair hak ihlallerinin önüne geçilmelidir.

6-Yargılama süresince çocukla ilgili bilgilerin gizliliğinin korunmasının yanında aile ile ilgili belirleyici bilgilerin de gizliliğinin korunması sağlanmalıdır. Zira basında aileyle ilgili açık şekilde yapılan haberler, fotoğrafların yüz hatları anlaşılacak şekilde buzlanması çocuğun kimliğini de ifşa etmekte, çocuğun zarar görmesine neden olmaktadır.

7-İstismar mağduru çocuklara psikolojik destek ve rehabilitasyon tedbiri,  Savcılıkça hazırlık aşamasında, mahkemece yargılama aşamasında ivedilikle alınmalı ve özenle gerekenlerin yapılması sağlanmalıdır.

8-Çocuklar için danışmanlık tedbirleri ivedilikle prosedürlere takılmaksızın alınmalı. Alınan bu tedbirlerin uygulanması için devlet kurumları ve görevlilerince azami özen gösterilmeli.

9-Çocuğa yönelik cinsel istismar suçlarının yargılamasında iyi hal indirimi yapılmalıdır.

10- Ceza İnfaz Kanunu’nda değişiklik yapılarak, TCK kapsamında verilen cezaların infaz kanunu ile çok az bir kısmının infaz edilebilmesi düzenlemesinden vazgeçilmelidir.

11-Çocuğa yönelik cinsel istismar ve çocuğa yönelik şiddet suçlarının asla genel af kapsamına alınamayacağına ilişkin yasal düzenleme yapılmalıdır. 

12-Çocuğun rızası kavramı yasadan çıkarılmalıdır. Aile şikayetten vazgeçse de çocuğun şikayeti vaki kabul edilerek, Kamu Davası devam etmelidir.

 

 

Katılımcı önerileri

1-Çocuğun psikolojisinin etkilenip etkilenmediği konusu araştırılmalı, etkilenmiş olduğu kabul dilmelidir.

2-Basın ve yayın yoluyla çocuk istismarı ve çocuk yaşta evliliklerle ilgili yanlış söylemlerde bulunan insanlara karşı yaptırım düzenlenmeli bu söylemler toplumu suça teşvik olarak kabul edilmelidir.

3-Baro bünyesinde bir haberleşme ağı oluşturularak yeni bilgi ve uygulamaların yayılması sağlanmalıdır.

4-Hukuk Fakültelerinde çocuk psikolojisi ile ilgili eğitim verilmelidir.

6-Sosyal medyada konu ile ilgili paylaşım yaparken kullanılan dile ve görsellere dikkat edilmeli, çocuk görseli kullanılmamalıdır.

7-İyi hal ve çocuğun rızası var indirimi pedofiller üzerinde uygulanmamalıdır.

8-Cinsel istismar niteliğine göre ayrılmamalı, istismarın basit nitelikli hal ayrımı kaldırılmalıdır.

9-Akranlar arasındaki cinsel suçlar ayrı düzenlenmelidir.

10-Çocuğa yönelik cinsel istismar suçları failleri için İnfaz Kanununda koşullu salıverilme kaldırılmalıdır.

 

 

 
Editör: acmDİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI