Bugun...
Bizi izleyin:CHP’li kadınlardan mücadele çağrısı

Tarih: 25-11-2017 09:12:16 + -


CHP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Emel Bircan, toplumsal cinsiyet eşitliğinin, insan haklarının eksiksiz yaşama geçirilmesi ve kadının meclis başta olmak üzere tüm karar mekanizmalarında eşit katılımıyla mümkün olabileceğini belirterek, “Bu da ancak kadınların el ele verip mücadelesi ile sağlanacaktır” dedi.


CHP’li kadınlardan mücadele çağrısı

Emel Bircan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

 

“Yüce Atatürk’ün girişimleri ile kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olması, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile hayata geçirilmeye başladı ve 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma köy heyetine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nden en önemlilerinden birisidir. Kadın, bir toplumun erkek ve çocuklarıyla birlikte yaşamın şekillendiren en önemli yapı taşıdır. Fedakar Türk kadını, geçmiş yüzyıllardan günümüze kadar üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirmiştir. Bugün TUİK’in istatistiklerine baktığımızda nüfusun yüzde 49,8’ini oluşturan kadınlarımız arasında okuma yazma bilmeyenlerinin oranının yüzde 9.4 ile hala erkeklerden 5 kat daha fazla olduğunu görüyoruz. İstihdam oranlarında da erkeklerde 65,2 ve Avrupa Birliği kadın istihdamı ortalamasında yüzde 58,8 iken Türkiye’de kadınlarda yüzde 27,1 de kalıyor. Bu oran üst düzey yöneticilere gelince yüzde 9.4’lere kadar düşüyor. Siyasi alanda ise 1935 yılında kadın milletvekili oranımız yüzde 4,5 iken bugün ancak yüzde 14’lere yükseliyor. Bu oranlar maalesef Ülkemizde Sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi yapı ve anlayışın, siyasetin kapılarını kadınlara yeteri kadar açmadığını gösteriyor. Siyasi partilerin seçim listelerinde, kadın adaylar yeterince yer alamıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, insan haklarının eksiksiz yaşama geçirilmesi ve kadının mecliste ve tüm karar mekanizmalarında eşit katılım ve eşit temsili ile mümkün olabilir. Bu da ancak kadınların el ele verip mücadelesi ile sağlanacaktır. İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı dönemde Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkının kazanıldığı günün 83. yıldönümünde tüm kadınlarımızı Atamızın işaret ettiği: ‘Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz devrimlerin amacı, Türkiye Cumhuriyeti’ni, halkını tamamen modern ve bütün anlam ve şekilleriyle uygar bir sosyal toplum haline ulaştırmaktır’ hedefine ulaşma yolunda siyasi mücadelemize katılmaya davet ediyoruz” 

Seçme ve seçilme hakkını elde etmemizin 83. yılında mücadelemize ve hakkımızı elde etmek için mücadele edeceğimize, biz CHP’li kadınlar olarak söz veriyoruz.”
Editör: MYEtiketler :

DİĞER KADIN - YAŞAM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI