Bugun...
Bizi izleyin:Buket Acartürk ile DARALAN üzerine

Tarih: 27-11-2017 23:57:59 Güncelleme: 28-11-2017 08:47:59 + -


Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölüm Başkanı Buket Acartürk'ün altıncı kişisel sergisi D'art Galeri de açıldı, 10 Aralık'a kadar açık kalacak sergide Acartürk'ün karınca figürlü eserlerine yer verilidi.


Buket Acartürk ile DARALAN üzerine

Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölüm Başkanı Buket Acartürk'ün altıncı kişisel sergisi D'art Galeri de açıldı, 10 Aralık'a kadar açık kalacak sergide Acartürk'ün karınca figürlü eserlerine yer verilidi. Buket Acartürk ile Daralan ve eserleri hakkında görüştük. Acartürk, serginin açılışında yaptığı konuşmada, "Daha önce beş kişisel sergimde esas ürettiğim ana tema karınca figürü üzerindendi. Binlerce karınca yaparak mekâna göre yerleştirme yöntemi ile sergilemiştim. Bu sergimde ise kaide üzerinde sergiliyorum eserlerimi. Yirmi yıldan fazla bir süredir seramik sanatı üretiyorum" dedi. Sergide, işçi karıcaların orijinal seslerini içeren bir de video gösterimi yapıldı.

 

 

 Bize bira serginizden bahseder misiniz?

Daraalan isimli bu sergi benim altıncı sergim. Daha önce beş kişisel sergimde esas ürettiğim ana tema karınca figürü üzerindendi. Binlerce karınca yaparak mekâna göre yerleştirme yöntemi ile sergilemiştim. Bu sergimde ise kaide üzerinde sergiliyorum eserlerimi. Yirmi yıldan fazla bir süredir seramik sanatı üretiyorum. Bu sergim on aralık tarihine kadar devam edecek.

 

 

Neden Karınca?

Karıncalar çok bilinen özelliklerinden dolayı çalışkanlığı, disiplini, örgütlü yaşaması ile insana model olabilecek bir hayat tarzı yaşadıkları için daha çok karınca figürünü kendime esas figür olarak seçtim. Bütün eserlerimde toplumsal olaylar, sosyal konular odaklı eserler üretirim. Karınca da bunun esas merkezini oluşturur.

Bu sergide özellikle son yıllarda yaşadığımız içe kapanma, çıkışsızlık, umutsuzluk, çaresizlik duygularını biraz ifade etmeye çalıştım. O yüzden çember formunu seçtim.

 

Karıncalarım çemberlerin içinde, dışında, ortasında dolaşıp duruyorlar; yani bir kısır döngü yaşıyorlar aslında. Çünkü karıncalar insan yerine koyarak yaptığım temalar benim. Tabii ki çok da umutsuz olmamamız gerekiyor, o yüzden karıncaları çemberlerinden çıktığı eserlerim de var. Tabi ki bu umutsuzluk bir gün sona erecek ve biz umut olduğu sürece yaşayabileceğiz. Bu sergimde kısaca bu duyguları ifade etmeye çalıştım.

 

 

Adapazarı’nda da böyle bir sergi düşünüyor musunuz?

Tabii olabilir, yaşadığım şehir olduğu için orada da böyle bir sergi düzenlemeyi isterim. Daha önce Üniversite’nin (Sakarya Üniversitesi) sanat galerisinde bir kişisel sergi açmıştım. Fakat daha merkezi bir galeride, daha toplumla iç içe bir başka sergi umarım olur.

 

Teşekkürler.

 

 

 
Editör: HİEtiketler :

DİĞER SÖYLEŞİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI