Bugun...
Bizi izleyin:Bir işkence çetesinin kirli ilişkileri !

Tarih: 28-02-2018 19:56:44 Güncelleme: 28-02-2018 20:58:44 + -


Bir banka ile iktidar ve muhalefet partisinin adı aynı davada geçiyor… 2011'de İzmir'de işlenen bir işkence suçundan ve bugüne kadar devam eden yargılamasından sızan kirli ilişkiler, 'Yeni Türkiye'ye dair ilginç ipuçları barındırıyor...


Bir işkence çetesinin kirli ilişkileri !

ABC Gazetesi’nden Serdar Nazım Yüce, İzmir’den Karabük’e uzanan bir işkence öyküsünü şöyle haberleştiriyor.

‘’Bir bankanın çalışanlarının adının geçtiği tutanaklar, bugünlerde ittifak için kollarını sıvayan iki partinin üyelerinin dayanışmasıyla yürüyen mahkeme süreçleri. Diğer yandan, Türkiye’nin en uzun soluklu ve yargılananların -yeterliliği görecelidir ama- en çok ceza aldıkları işkence davası. Dışarıdan baktığımızda ‘adi suç’ olarak görülen bu dava, siyaset, ihaleler, para ilişkileri, yerel bağlantılar işin içine katıldığında tam da bu yılların Türkiye’sinin özeti….

Olay bundan yıllar önce, 14 Nisan 2011’de yaşandı. Bodrum’da da iş yapan emekli bir bankacı olan E.D., Bodrum’dan İzmir’deki evine geldi. Bornova’daki bu ev, mahkeme tutanaklarına geçtiği şekliyle, 10 yıldır beraberliğinin bulunduğu Yasemin A. ile birlikte yaşadıkları evdi. İşleri bozulan E.D., İzmir'deki mağazalarını kapatıp Bodrum'daki mağazası ve kafesiyle iş yapmaya devam eden gayrimenkullarını da satmak zorunda kalmıştı. Kendisinin mahkeme tutanaklarına da yansıyan iddialarına göre, bu durum, ilişki yaşadığı kadında rahatsızlık uyandırmıştı...  E.D., o gün kucağında sokakta karşılaştığı bir yavru köpek ve ellerinde alışveriş poşetleriyle eve gelmişti. Bu tarihte 54 yaşında olan E.D. anahtarı çevirip daireye girdiğinde tanımadığı 4 kişiyle karşılaştı. İlk başta yüzlerini görememişti çünkü saldırganlar üzerine çullanıp onu etkisiz hale getirmişlerdi. Saldırganların salona taşıyıp elleriyle ayaklarının bağlanması ve ağzının bantlanmasıyla E.D.’nin yıllarını etkileyecek o saatler başladı. 

 

‘Annenin evini biliyoruz …’
Birbirlerine sürekli ‘amirim’ ve ‘müdürüm’ diye hitap ettiklerini söylediği kişilerin yaklaşık 2,5 saat süren işkencesine maruz kalan E.D., sonrasında evdeki bir battaniyeye sarılarak evin yaklaşık 500 metre yakınındaki boş araziye atıldı. Araziden sürüklenerek yol kenarına çıkmayı başaran E.D., bir taksinin kendisini şans eseri bulması ve evinin önüne götürmesiyle kendi arabasına ulaştı. Buradan kendi aracıyla hastaneye ulaşan E.D., hastane önünde yere yığıldı. Gözünü açtığında başında polisler vardı. İfadesi alınmak istendi, E.D. hemen vermek istemedi. Çünkü E.D., ailesine haber verememişti ve sevgilisinin de saldırganların elinde rehin tutulduğundan korkuyordu. Önce polis olduğunu düşündüğü kişiler, işkence sırasında E.D.’nin İzmir’i terk etmesini istemişlerdi. E.D.’nin direnişi, bir yandan işkencenin şiddetini artırırken bir yandan da tehditlerin dozajını yükseltiyordu;

Yakınlarına bir zarar gelmesinden korkan E.D., polise ifade veremedi. Telefonunun SİM kartı ve bataryası da bu çete tarafından çalındığı için ailesine de ulaşamadı. Öte yandan, doktorlar da polisin bu haldeyken E.D.’nin ifade veremeyeceğini belirtmişlerdi.

E.D., işkence gecesinin sabahında, ailesine de ulaştıktan sonra, polise ifade vermek istedi. Daha sonra E.D., verilen özel izinle hastaneden çıkartılarak polis aracıyla Özkanlar Polis Merkezi’ne götürüldü. Tutanaklarda belirttiği üzere, E.D., polis merkezinde fenalaşınca çağırılan ambulansla tekrar hastaneye kaldırıldı. Bu nedenle E.D., ilk ifadesini ancak öğleden sonra verebildi. 

Adli Tıp raporları
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından verilen raporda, gözlerde sola-yukarı nistagmus (gözün istemsiz hareketi), kaburgada zedelenme, üst dudakta ödem ile 2 cm’lik kesik, oksipital (arka kafa) bölgede bıçak kullanımıyla 3 cm’lik kesik, kaburganın bazı bölgelerinde kırıklar tespit edilmiş ve kulak hasarından kaynaklı vertigo nöbeti yaşadığı düşünüldüğü kayıtlara geçirilmişti.

Adli Tıp kurumunun 18 Nisan 2011 tarihinde yaptığı muayenede 10 farklı darp tespiti bulunuyordu. Bu muayenede E.D.’nin yaşamını tehlikeye sokacak bir yaralanmanın meydana gelmediği ancak basit bir tıbbi müdahaleyle de giderilemeyecek nitelikte olduğu, kaburgasındaki kırık ve çatlakların hayati fonksiyonlarını hafif (1) derecede etkileyeceği belirtiliyordu. Olay nedeniyle ortaya çıkan tramvaya bağlı stres bozukluğunun duyularını veya organlarını etkileyip etkilemeyeceğinin ise 6 ay sonra yapılacak psikiyatrik muayene sonucu netleşeceği vurgulanıyordu.

 

‘İzmir’i ve Yasemin’i terk edeceksin’
İşkence sırasında saldırganlar E.D.’nin anlatımına göre, kendisine sürekli “İzmir’i terk edeceksin” diyorlardı. Bir süreden sonra işkencecilerin ağzından ‘Yasemin’ ismi dökülmeye başladı: “Yasemin’i terk etmezsen adamlarımızın bir kısmı annenin, bir kısmı da İstanbul’daki oğlunun evinde!”

E.D., saldırganların polis olmadıklarını burada anladı. E.D.’nin mahkeme tutanaklarına geçen ifadesinde, dövülürken sürekli fotoğraflarının çekildiğini ve telefonla birilerine gönderildiğini aktarıyor. 

 

78 plaka ayrıntısı olayı çözdü
İşkencenin sonunda, biri silahlı, biri de bıçaklı iki kişi, E.D.’nin sırtını kapıya çevirdi. Bu sırada, E.D.’nin iddiasına göre, eve iki kişi girdi, bunlardan birinin topuk sesinden kadın olduğunu anladı E.D. İşkenceciler, gelen kişilere “Gör halini” deyip E.D.’yi gösterdi. İşkence burada da bitmedi. Yarım saat daha süren dayak sonunda E.D., kendisinin fenalaşmaya başladığını, işkencecilerinse paniğe kapılıp kendisinden kurtulmak istediklerini hatırladığını söylüyor. 

E.D., işkencecilerin kendisini boş araziye atarken gözünü araladığını ve aracın 78, yani Karabük plakalı bir araç olduğunu gördüğünü ifadesinde anlatıyor. Bu sayede E.D., olaydaki Karabük bağlantısını çözmeye başladı…

 

‘Anahtarı zorla aldı ama ben kilidi değiştirmedim’
Şüphelilerden Yasemin A., olaydan 2 gün sonra; yani 16 Nisan 2011’de aynı karakola ifade verdi. İfadesinde Yasemin A., olayın yaşandığı iddia edilen evde yalnız ikamet ettiğini, E.D.’yi yaklaşık 10 yıldır tanıdığını, E.D.’nin olay gününden yaklaşık 6 ay önce kendisinden evin anahtarını zorla aldığını savundu. Yasemin A.’nın, iddia ettiği gibi 6 ay önce anahtarını vermek zorunda kalmasına rağmen neden evin kilidini değiştirmediği merak konusu. Ayrıca Yasemin A., olay gününden 1 hafta önce Zeki Akbulut’la nişanlandığını, evinin bir anahtarının da nişanlısında bulunduğunu söyledi. Yasemin A.’ya göre, Karabük’te yaşayan ve inşaat işleri yapan, daha önce de Ülkü Ocakları başkanlığı yapmış nişanlısı MHP’li müteahhid Zeki Akbulut da, ‘şans eseri’ o gün İzmir’deydi. Yasemin A.’ya göre, Zeki Akbulut, olay günü olayın yaşandığı Bornova’daki evde kaldı. Yasemin A. ise ‘nişanlısı’ olan kişinin yanına, kendi evine dahi gitmedi. Yasemin A. ifadesinde “E.D.’nin benim evimde yaşandığını iddia ettiği olayla ilgili bir bilgim yoktur” diyordu. Ancak, Zeki Akbulut’un İzmir’de olmadığı, tam aksine Karabük’te olduğu ve Yasemin A.’nın telefonu üzerine Karabük’ten yola çıkıp, olay gününün sabahı saat 5:30’da İzmir’e vardığı ve Yasemin A.’yla buluştuğu telefon kayıtlarında ortaya çıktı.

Zeki Akbulut’un olay sırasında Güzay İnşaat isimli firmanın yönetim kurulu üyesiydi. Akbulut’un, olay sırasında sık sık aradığı telefon da firmanın patronu Karabük Belediye Meclisi Başkan Vekili Doğan Okumuş üzerine kayıtlıydı. O dönemde Karabük’teki devlet ihalelerinin hemen hemen hepsini alan firma, TOKİ inşaatları, çevre düzenlemeleri, hatta Karabük Vilayet Konağı’nın yapımını bile üstlenmişti. Daha sonra ne olduysa firmanın, devlet ihalelerine girmesine yasak geldi. Firma, İzmir davası sırasında Akbulut’u yönetim kurulundan çıkarak, sanıkla bağlantısını kestiğini açıkladı.

 

Tanıklık planı bozdu
Öte yandan yapılan tanıklıklar tüm planı bozdu. İzmir’deki davanın 4’üncü duruşmasında dinlenen eski Manisa Tabipler Odası Başkanı ve çocuk cerrahı Dr. Gökhan Erman, Yasemin A.’nın herhangi bir ilişkisi olmadığını ve kendisini tehdit ederek ev anahtarını aldığını iddia ettiği E.D.’nin şikayeti üzerine tanıklık yaptı. Tutanaklarda görüldüğü üzere, Erman, Yasemin A.’nın 6 aydır uğramadığını söylediği evde olay gününden yaklaşık iki ay önce,  ‘İlişkim yok’ dediği E.D.’yle hep birlikte yemek yediklerini açıkladı. Doktor Gökhan Erman, “Bu ilişki de ikilinin sosyal çevrelerinde biliniyor” diyordu… Kaldı ki, Yasemin A. ile E.D.’nin olayın yaşandığı evde kaldıkları da telefon kayıtlarıyla daha sonra belgelenecekti.

Ayrıca mağdurun ablası da verdiği ifadede, “Annemin oturduğu 40 dairelik sitede herkes Yasemin’i tanıyordu. Çünkü Yasemin’le E., bazı haftasonlarını burada geçiriyorlardı” ifadelerini kullanıyordu. Kaldı ki E.D., Yasemin A. ile baş başa çekilmiş onlarca fotoğrafını da mahkemeye sunmuştu.

 

İşkencenin başındaki isim kime mesaj attı ?
E.D., mahkemeye verdiği ifadede, işkencecilerden birinin kendisinin fotoğraflarını çekip bunları o sırada bilmediği birine yolladığını söylüyordu. İşkence, E.D.’nin ifadesine göre, 21 ila 23:30 arasında yaşanıyor. Mahkeme kararıyla Zeki Akbulut’un telefon kayıtları çıkartıldı. Bu kayıtlarda, aynı saatlerde Akbulut’un Yasemin A.’ya defalarca mesaj attığı görülüyor.  Aynı şekilde kayıtlarda Arif Çakır ismine kayıtlı bir numara da bulunuyor. Olay saatinin öncesinde ve sonrasında Zeki Akbulut, bu numarayı arıyor. Arif Çakır, Denizbank’ın Karabük Şube Müdürü. (Arif Çakır, İzmir davası sonuçlanmak üzereyken açılan, kendisinin de şahit yazıldığı Karabük'teki davada Akbulut'la hiçbir samimiyeti olmadığını söyleyecekti.)

E.D, 78 plakalı bir araç gördüğünü, markasıyla birlikte polise bildirmişti. Bu ifadeden sonra Yasemin A. hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Gece 23 sularında polis merkezine giden Yasemin A.’ya sorguda bu araç soruldu. Yasemin A., aracın Zeki Akbulut’a ait olduğunu söyledi. İlk ifadesinde olayların çoğunu kabul eden Yasemin A., bu ifadeden 2 saat sonra avukat aracılığıyla ifadesinin büyük bir kısmını değiştirdi. Telefon kayıtlarında Yasemin A.’nın avukatının Zeki Akbulut tarafından arandığı da ortaya çıktı. Yasemin A.’nın avukat aracılığıyla verdiği ifadede göze çarpan en önemli detay ise, daha önceki ifadenin aksine E.D.’den ‘kendisini tehdit eden kişi’ olarak bahsetmesi ve Zeki Akbulut’un da ‘zaten İzmir’de olduğunu’ söylemesi.

E.D., işkence olayından 8 ay sonra Yasemin A.’nın Denizbank Karabük şubesinde çalıştığını öğrendi ve bu konuda Denizbank Genel Müdürlüğü’ne bilgi verdi. Bunun üzerine işlem yapılacağı belirtilip, Denizbank insan kaynakları ve Hukuk işleri bölümü, E.D.’den mahkeme tutanaklarını istedi. E.D.’nin ifadesine göre, bu belgelerin bankaya iletilmesine rağmen, “mahkeme sonucunu bekleyeceğiz’ demeye başladı. E.D. tavrın değişmesi üzerine 20 Mart 2012’de gönderdiği belgeleri Denizbank’tan geri istedi. E.D.’nin aldığı ‘teslim alındı’ belgesinde Denizbank’ın iki avukatın da imzası bulunuyor.

Davayla ilgili görüşmeye çalıştığımız Denizbank yönetiminden bir muhatap bulamadık. Haberimizle ilgili bir açıklama yaptıklarında bu açıklamayı da yayınlayacağız.

 

Dört yıl sonra ceza yağdı !
İzmir 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 22’nci celsesinde karar açıklandı. Yaklaşık dört yıl süren davada Zeki Akbulut, ‘kasten ve silah niteliği taşıyan cisimle yaralama’, ‘ağır yaralama ve hürriyetten alıkoyma’ suçlarından sekiz yıl; Mumuin Necip Bayraktar aynı suçlardan sekiz yıl, Yasemin Akbulut ‘azmettirme’ suçundan dört buçuk yıl; Musa Yerlikaya ve Hacı Kadir Karakurt ise aynı suçların yanı sıra birden fazla kişiyle tehdit etme suçlarından 10,5’ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

‘Abim değil ben işkence yaptım’
İzmir davası sonuçlandığında ilginç bir olay yaşandı. Ceza alan sanıklardan Hacı Kadir Karakurt’un kardeşi Hasan Ali Karakurt, İzmir 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği dilekçede ağabeyinin değil, işkence çetesinde kendisinin olduğunu söyledi. Kayıtlarda Hacı Kadir Karakurt’un üzerine çıkan telefon numarasını aslında kendisinin kullandığını belirten Hasan Ali Karakurt, suçu da üstlenmiş oldu. İzmir’deki mahkeme, dilekçeyi de temyize gönderdi.

Mağdur E.D., cezaların daha yükseltilmesi talebiyle kararı temyize götürdü. Buradaki inceleme henüz bitmedi. 

İzmir’deki davanın sonuna doğru Karabük’te E.D.’nin Yasemin A.’yı ‘telefonla rahatsız ettiği’ iddia edilerek bir suç duyurusu yapıldı. Bu suç duyurusu üzerine iddianame hazırlandı ve Karabük 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nce E.D. hakkında ‘kişilerin huzurunu kaçırmak’ suçlamasıyla dava açıldı. Bunun üzerine Yasemin A.’nın avukatı, sanık oldukları İzmir’deki davayı gören mahkemeye bir dilekçe vererek mahkemeden “Karabük davasının sonucunu beklemelerini” talep etti. Ancak İzmir 3. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi sanık avukatının bu talebini reddederek, davayı sonuçlandırdı. 

 

Şaibeli tanıklar
Karabük davasının ikinci duruşmasında ilginç tanıklar dinlendi. Bu tanıklardan ilki, işkencecilerin başındaki isim olan Zeki Akbulut’un, işkence günü ceza alanlar haricinde tek konuştuğu kişi olan Denizbank Karabük Şube Müdürü Arif Çakır’dı. Diğer tanık ise AKP Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin’in basın danışmanlarından, Karabük’ün yerel gazetelerinden birinin sahibi olan Ergün Başkaya. 

Tanıklardan Arif Çakır, E.D.’nin Yasemin A. aleyhine kendisiyle konuştuğunu söylemiş bunun üzerine iddianame hazırlanmıştı. Ancak Arif Çakır, savcılıkta verdiği ifadeye göre mahkemedeki ilk ifadesinde ‘kısmen’ geri adım attı. Çakır, E.D.’nin kendisini ve Yasemin A.’yı defalarca aradığını iddia etmişti ancak mahkemede “E.D.’nin Yasemin A.’yı rahatsız ettiğine şahit olmadığını” söyledi. Ayrıca Çakır, işkence günü sürekli olarak telefon görüşmesi yaptığı Zeki Akbulut'u tanıdığını ancak gece saatlerinde konuştuğu Akbulut'la herhangi bir samimiyetinin olmadığını beyan etti.

Yasemin A., Karabük’teki davanın ikinci duruşmasında çalıştığı Denizbank şubesindeki başka personellerin de E.D. tarafından arandığını ve E.D.’nin kendisi aleyhine konuştuğunu beyan etmişti. Bu iddianın da doğru olmadığı belgelendi. Denizbank Genel Müdürlüğü’nden mahkemeye gönderilen yazıda böyle bir aramanın kayıtlarda bulunmadığını belirtmişti. Şube çalışanlarını davaya dahil etmek isteyen Yasemin A. hakkında banka yönetimi, herhangi bir yaptırımda bulunmadı. Bunun üzerine E.D.’nin bankanın birçok yöneticisine gönderdiği ve dava sürecinin tüm detaylarıyla anlattığı dosya da yanıtsız kaldı.

E.D. önce 16 Mart 2017 tarihinde, posta yoluyla bankanın 10 üst düzey yöneticisine her iki davanın tüm belge ve tutanaklarını gönderdi. ‘Alındı’ belgesinin elinde olduğunu belirten E.D., banka yönetimini aradığında kendilerine böyle bir dosyanın ulaşmadığı yanıtını aldı. Bunun üzerine E.D., bankanın İstanbul’daki yönetim binasına dosyaları elden tekrar teslim etti. E.D.’nin aldığı ‘teslim edildi’ belgesinin üzerinde Denizbank Genel Müdürlük / Haberleşme yetkilisinin 3 Kasım 2017 tarihli kaşesi ve imzası bulunuyor. E.D., ancak henüz elden teslim edilen bu dosyalara da herhangi bir yanıt alamadı. Bu dosyalarda Karabük Şube Müdürü Çakır’ın olayla bağlantısına dair kanıtlar, kritik saatlerde suçlularla yaptığı telefon görüşmeleri ile Yasemin A.’nın banka personelini kullanma teşebbüsü ve İzmir’deki davada temyizde olan cezaları (4,5 yıl) haricinde aldığı kesinleşmiş cezasının tutanakları bulunuyordu.
Editör: TANEtiketler :

DİĞER TÜRKİYE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Serdivan toz içinde...
  Serdivan toz içinde...
 • Bir zamanlar Sakaryaspor...
  Bir zamanlar Sakaryaspor...
 • Yaşamın Kıyısındakiler
  Yaşamın Kıyısındakiler
 • 1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
  1.HIDIRELLEZ KARAGÖL YAYLASI TURİZM ŞENLİĞİ YAPILDI
 • Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
  Adapazarı'nda 19 Mayıs Coşkusu
 • NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
  NİSAN'DA KAR YÜRÜYÜŞÜ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
  İKSV Kültür Sanat Kart ile Konuyu Değiştir - Metrobüs
 • Şiddete karşı kör müyüz?
  Şiddete karşı kör müyüz?
 • İşçi karıncaların orijinal sesleri...
  İşçi karıncaların orijinal sesleri...
 • Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
  Canlı bombaların görüntüleri ortaya çıktı
 • GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
  GÜNÜN ANİMASYONU: Tom’un sırrı
 • Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
  Grup Yorum'un yeni albümü çıkıyor
VİDEO GALERİ
YUKARI